Úvěrová krize se v posledních dnech přenesla i do dosud bezpečného sektoru peněžních fondů, což ještě zesiluje hrozbu destabilizace celého finančního systému. Využití stabilizačního fondu, založeného za Velké hospodářské krize 30. let, schválil prezident George Bush, sdělilo ministerstvo. Finanční trhy reagovaly na zprávu výrazným oživením, které těžilo i z nadějí na rozsáhlý vládní plán stabilizace finančního systému.
Fed dnes umožnil finančním institucím využívat jeho diskontního úvěrového okna k nákupu některých kvalitních aktiv od fondů peněžního trhu. To by podle banky mělo podpořit likviditu na trhu a umožnit fondům, aby dokázaly uspokojovat požadavky investorů na odkupování aktiv.
Překvapivé kroky Fedu a ministerstva přicházejí v době, kdy vláda připravuje plán rozsáhlého zásahu který by měl zabránit kolapsu finančního systému. Poslední kolo krize na počátku týdne nastartoval bankrot investiční banky Lehman Brothers, vlna spojování mezi bankami a vládní záchrana největší americké pojišťovny AIG. Bankrot Lehman Brothers silně zvýšil nedůvěru mezi finančními institucemi a sazby na mezibankovní úvěry prudce vzrostly. Zároveň investoři hromadně prodávali všechna rizikovější aktiva v čele s akciemi.
Na trhu peněžních fondů začala panika v úterý, kdy čistá hodnota aktiv fondu Reserve Primary Fund klesla pod jeden dolar na jeden podíl, to znamená, že by fond nebyl plně schopen vyplácet investory. Čistá hodnota aktiv fondu klesla za posledních několik týdnů o 65 procent, zejména kvůli ztrátám z dluhopisů vydaných Lehman Brothers. Vládní podpora ze stabilizačního fondu má směřovat právě na ty fondy, jejichž čistá hodnota aktiv klesne pod jeden dolar na podíl.