"Musíme urychleně zasáhnout na ochranu zdraví naší ekonomiky," řekl Bush na tiskové konferenci. "Vzhledem k nynější prekérní situaci na finančních trzích a s ohledem na jejich klíčový význam pro každodenní životy Američanů je vládní zásah nejen oprávněný, ale i zcela nezbytný," dodal Bush a navrhovaný plán vládní intervence označil za "bezprecedentní".
Bush tento týden promluvil veřejně k finanční krizi již potřetí. Na dnešní konferenci na schodech Bílého domu měl vedle sebe šéfa centrální banky (Fed) Bena Bernanka, ministra financí USA Henryho Paulsona a předsedu Komise pro cenné papíry a burzy Christophera Coxe.
Bush ocenil ochotu Kongresu spolupracovat s vládou na řešení krize. Ministr financí Henry Paulson dnes vyzval Kongres, aby vládní plán co nejrychleji podpořil. Paulson řekl, že chce o víkendu sjednat s předáky Kongresu dohodu na tom, aby plán přijali ještě příští týden.
Plán vlády chce z finančního systému vyvést špatná aktiva, která neustále prohlubují globální úvěrovou krizi. Předpokládá proto založení zvláštního fondu, podobného tomu, který v USA řešil krizi spořitelních institucí z 80. let. Fond by vykupoval nelikvidní hypoteční cenné papíry, vydané vesměs bankami z Wall Street, které nyní zatěžují bilance většiny bank a finančních společností a vyvolávají krachy, otřesy a nedůvěru na trzích. Podle Paulsona by měl vládní zásah stát několik set miliard dolarů, aby byl dostatečně účinný.
Nastínění plánu dnes vyvolalo na světových finančních trzích prudké oživení z propadů v minulých dnech. Demokraté v Kongresu se však zatím k návrhu staví zdráhavě. Podle listu Wall Street Journal chtějí jeho projednávání odložit až na dobu po listopadových prezidentských volbách, což však už může být pro řadu ohrožených finančních institucí pozdě.