Směr obchodování na akciových burzách celého světa určil pád velké americké investiční banky Lehman Brothers a záchrana problémy stíhané firmy Merrill Lynch až převzetím od Bank of America. V potížích se ocitla i největší světová pojišťovna AIG a pomocnou ruku se rozhodla podat americká vláda. Na burzách včetně pražské, kde mají rozhodující slovo zahraniční investoři, propukly panické výprodeje.
Pod největším tlakem byly akcie developerů a jejich vedoucí představitelé marně vydávali prohlášení a finanční stabilitě firem a perspektivách rozvoje. Realitní sektor je velmi citlivý na očekávání makroekonomického vývoje, která jsou hlavně pro americkou ekonomiku poměrně negativní. "Když přichází recese, tak se většinou neinvestuje do nemovitostí," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.
Index burzy byl v době nejsilnějším prodejů na více než tříletém minimu. Závěrem týdne ale přišel nečekaný zvrat. "Prodejní paniku vystřídala v úplném závěru týdne doslova nákupní horečka," popisoval Michal Znojil z J&T Banky. Vše způsobil oznámený záchranný plán americké vlády následovaný silným vzestupem amerických a dalších světových burz. Pražská burza dokonce vykázala nejsilnější růst za takřka 15 let.
Součástí plánu americké vlády je založení speciálního fondu, který by odkupoval hypotéky a cenné papíry kryté hypotékami od finančních institucí. Celkové náklady by se podle prvních odhadů mohly vyšplhat až na půl bilionu dolarů. Americký ministr financí Henry Paulson vyzval Kongres, aby plán co nejrychleji podpořil.
V týdenní bilanci pražské burzy nejlépe dopadly banky. Akcie Komerční banky přidaly 16,3 procenta na 4194 korun a akcie banky Erste vyrostly o 11,6 procenta na 1042 korun. Akcie výrobce léčiv Zentiva si polepšily o 4,6 procenta na 1088 korun.
Většina emisí ale na výkon indexu nestačila. Vůbec nejhůře dopadly akcie developerů. Akcie firmy Orco Property spadly o 35,8 procenta na 427,1 koruny a akcie konkurenční společnosti ECM odepsaly 34,3 procenta na 256,1 koruny. Akcie provozovatele autobazarů AAA Auto klesly o 12,4 procenta na 14,85 koruny a akcie operátora Telefónica O2 sestoupily o 12,2 procenta na 397,9 koruny.
Riziko dalších silných ztrát se zdá analytikům malé, ale k optimismu podle nich je daleko. "Postoj investorů k rizikům se začne trvaleji zlepšovat teprve poté, co krize v americkém a evropském systému definitivně poleví a objeví se jasné známky toho, že americká ekonomika se znovu odrazila ode dna. Jedině to pak umožní východoevropským akciovým trhům nalézt pevnější půdu pod nohama," uvedla vedoucí týmu regionálních akcií Raiffeisen Capital Management Angelika Millendorferová.