Dow Jonesův index v závěru podle neoficiálních údajů vzrostl o 3,35 procenta na 11.388,44 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 po zisku o čtyři procenta skončil na 1254,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq posílil o 3,40 procenta na 2273,90 bodu.
Americké akcie od čtvrtka podporuje plán, v jehož rámci chce vláda USA zřídit zvláštní fond, který by odkupoval špatná aktiva, vesměs navázaná na hypoteční trh. Aktiva, která za poslední rok v hypoteční a úvěrové krizi ztratila hodnotu, nyní zatěžují bilance bank a finančních firem a vyvolávají otřesy a nedůvěru na trzích.
O plánu na odkoupení aktiv za zhruba půl bilionu dolarů nyní bude ministr financí Henry Paulson jednat se zástupci Kongresu. Nejvíce dnes rostly akcie bank, které podpořilo také rozhodnutí regulačních úřadů v USA a dalších zemích dočasně zakázat prodeje "nakrátko" u akcií finančních společností. Dalším pozitivním impulzem bylo oznámení programu, kterým ministerstvo financí podpoří sektor fondů peněžního trhu.
Dnešní série opatření výrazně zmírnila napětí na trzích a obavy investorů z prohlubování finanční krize. Poslední vlna krize začala v pondělí bankrotem banky Lehman Brothers a vládní záchranou největší americké pojišťovny AIG. "Úřady se nyní snaží řešit systémové riziko a nepokračují v ad hoc přístupu," řekl agentuře Reuters Weston Boone, viceprezident firmy Stifel Nicolaus Capital Markets.
Euro jako velká světová měna s nejvyššími úroky dnes nejvíce získalo na zvýšené ochotě investorů kupovat riziková aktiva po opatřeních amerických úřadů na podporu finančních trhů. Výrazně naopak ztratil japonský jen, k němuž se investoři uchylovali v minulých dnech, kdy na trzích vládla těžká nejistota.
Euro vůči dolaru nakonec posílilo o zhruba jedno procento na 1,4473 USD. Vůči japonskému jenu jeho kurz vyskočil o 2,5 procenta na 155,233 JPY. Dolar vůči jenu stoupl o 1,5 procenta na 107,26 JPY.