"Od roku 2001 se export služeb z ČR zvýšil, a to o zhruba 28,5 procenta. Tato hodnota je poměrně optimistická, avšak srovnáme-li ji s celosvětovými údaji zahraničního obchodu, je zřetelné jisté zpoždění za světovým trendem rozvoje exportu služeb, jehož hodnoty se neustále zvyšují a za sledované období vzrostly o přibližně 85 procent," stojí v analýze MPO.
Loni podíl vývozu služeb na celkovém českém exportu činil 12,14 procenta, zatímco v roce 2001 byl 17,3 procenta. Pokles podílu exportu služeb na celkovém vývozu z ČR MPO zdůvodnilo tím, že export služeb v posledních letech rostl pomalejším tempem než vývoz zboží. MPO upozornilo, že vývoz služeb nemá v českém zahraničním obchodě tak významné postavení jako v ostatních zemích. "Podíl vývozu služeb na celkovém exportu je v ČR podstatně nižší, než je v členských zemích EU a ostatních vyspělých zemích. Zaostává dokonce i za celosvětovým průměrem, který je 18,9 procenta," uvedlo MPO.
Největší podíl na českém exportu mají služby v oblasti cestovního ruchu. Hodnota jejich vývozu loni činila 133,8 miliardy korun. Následují ostatní služby (105,9 miliardy korun) a služby v oblasti dopravy (101,7 miliardy korun). Hlavní zastoupení v exportu ostatních služeb měly v roce 2007 služby obchodní povahy, a to 59 procent. Do této kategorie spadají různé obchodní, odborné a technické služby, jako jsou například poradenství v oblasti podnikání a public relations, reklamní služby a průzkumy trhu či výzkum a vývoj.
Přibližně 80 procent českého exportu služeb loni směřovalo do zemí EU. Do ostatních evropských zemí bylo exportováno 11 procent z celkové hodnoty služeb. S šestiprocentním podílem následovala Amerika a tři procenta českého vývozu služeb připadala na Asii. Nejvíce služeb Česko tradičně vyváží do Německa, na Slovensko a do Velké Británie. "Za poslední dva roky vzrostl export služeb téměř do všech zemí s výjimkou USA, Lucemburska a Chorvatska," uvedlo MPO.
Zahraniční obchod se službami by měl růst i v následujících letech. Čeští podnikatelé budou totiž moci snadněji získávat zakázky ve všech státech EU a příležitostně v nich podnikat na základě domácího podnikatelského oprávnění. Obdobně budou moci postupovat i zahraniční podnikatelé v Česku. Počítá s tím věcný návrh zákona o volném pohybu služeb, který v květnu schválila vláda. Návrh přenáší do českého práva evropskou směrnici o službách.
Evropská směrnice týkající se částečného uvolnění unijního trhu se službami má být do českého práva zavedena do konce příštího roku. Volný pohyb služeb je jedním ze základních pilířů evropského jednotného trhu. Smyslem směrnice je, aby mohli podnikatelé nabízet své služby v ostatních zemích unie bez jakýchkoliv bariér. Směrnici o částečném uvolnění trhu se službami v unii schválil Evropský parlament v polovině listopadu 2006 a jednotlivé členské státy ji musejí do národní legislativy převést do tří let.
Evropská komise si od nové legislativy slibuje nastartování hospodářského růstu a vytvoření nových pracovních míst. Zatímco služby tvoří asi 70 procent bohatství zemí EU, na přeshraničním obchodu se podílejí jen asi 20 procenty. Původní návrh směrnice doznal několika změn. Směrnice se měla týkat všech služeb s výjimkou finančních, dopravních a telekomunikačních. Nakonec však k těmto oblastem přibyly hazardní hry a sázky, zdravotnictví, agentury zprostředkující práci, bezpečnostní služby a další.
Zavedení směrnice přinese v Česku podle dřívějších odhadů MPO zvýšení růstu hrubého domácího produktu o 0,65 až 1,45 procentního bodu, což odpovídá přibližně 16,6 až 37,2 miliardy korun, a vytvoření zhruba 18.100 nových pracovních míst. Český export by měl vzrůst v tržbách o 12,3 miliardy korun.