Vláda chce z finančního systému vyvést špatná aktiva, která neustále prohlubují globální úvěrovou krizi. Příští dva roky by tak podle svého návrhu mohlo ministerstvo financí vykupovat od amerických bank a dalších finančních institucí nelikvidní hypotéky na rezidenční i komerční nemovitosti a od nich odvozené cenné papíry. Tato aktiva nyní zatěžují bilance většiny bank a finančních společností a vyvolávají krachy, otřesy a nedůvěru na trzích.
Absolutní moc nad tímto vládním programem bude mít ministr financí, jehož rozhodnutí nebude moci změnit žádný soud, uvádí se v návrhu podle agentury Reuters. Ministr financí by po konzultaci se šéfem centrální banky dokonce mohl v zájmu stabilizace trhu povolit výkup aktiv i za jiných podmínek, než je stanoveno, například i od neamerických institucí. Limit vlády na veřejný dluh by se zvýšil z nynějších 10,615 bilionu na 11,315 bilionu dolarů.
Vládní plán záchrany finančního sektoru se zrodil během dramatického týdne, kdy trhy zažily novou sérií hlubokých otřesů. Vyvolal ji bankrot investiční banky Lehman Brothers, prodej společnosti Merrill Lynch bankovnímu domu Bank of America a vládní záchrana pojišťovny AIG. To vše vyvolalo obavy z dominového efektu, který by rozvrátil celý finanční sektor, klíčový pro fungování celé ekonomiky.
Vláda v nynější hypoteční a úvěrové krizi zasahovala až dosud případ od případu a pomáhala jednotlivým ohroženým velkým firmám jako Bear Stearns, AIG nebo hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Plán, který na konci týdne vyvolal vlnu optimismu na světových trzích, je odvratem od těchto taktických ad hoc řešení ke strategickému zásahu do celého systému.
Riziková aktiva z americké hypoteční krize však jsou rozmístěna po celém západním světě a americký plán řeší jen domácí část tohoto globálního problému. Činitelé Bushovy vlády proto podle sobotního vydání listu Washington Post nyní přesvědčují své protějšky v Británii, Japonsku, Německu a dalších zemích, aby přijali podobné záchranné programy i pro své firmy. Podle některých odhadů se až polovina ztrátových aktiv z hypoteční krize nachází na účtech evropských finančních institucí.
Republikáni v Kongresu vesměs vládní plán vítali a volali po jeho urychleném schválení. Demokraté, kteří obě komory Kongresu kontrolují, jej v zásadě přijímají, říkají však, že nechává některé otázky nezodpovězené a potřebuje dopracovat. Plán v zásadě podpořili i oba prezidentští kandidáti Barack Obama a John McCain, oba však řekli, že si jej musí ještě prostudovat.
Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že demokraté budou s administrativou spolupracovat na rychlém řešení, budou však chtít některé změny. Naznačila přitom, že demokraté budou požadovat, aby vláda zároveň přijala další balík rozpočtových opatření na podporu ekonomiky a ve prospěch nízkopříjmových a středněpříjmových vrstev. Na podobném balíku rozsáhlých daňových slev se přitom již vláda dohodla s Kongresem počátkem roku.
Předák republikánů v Senátu Mitch McConnell však řekl, že "na stranické plány nebo populární projekty teď není čas". Demokratický senátor za New York Charles Schumer, jehož stát je domovem velké řady finančních firem, prohlásil, že i přes určité nedostatky v plánu je nyní nejdůležitější to, aby byl rychle přijat. "Je nutné dostat to na prezidentův stůl (ke konečnému podpisu) do pátku," řekl Schumer na tiskové konferenci.