Koblic, Kunert: Krize na akciovém trhu by mohla ovlivnit cenu BCPP

21.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. září (ČTK) - Finanční krize na akciových trzích v posledních týdnech a dnech by mohla mít podle generálního ředitele pražské Burzy cenných papírů Praha (BCPP) Petra Koblice a prezidenta České bankovní asociace Jiřího Kunerta vliv na výslednou cenu prodávaného podílu v BCPP, v současné době to ale neočekávají. Vyplývá to z jejich dnešních vyjádření v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na termínu prodeje se však podle nich nic nemění, mělo by se tak stát ještě letos.

"Nemá to (krize) přímý vliv s kondicí pražské burzy, její kondice se těmito výprodeji nezhorší ani dramaticky nezlepší," uvedl Koblic. Otázkou na druhé straně ale budou možnosti zájemců o podíl v BCPP. Případnými zájemci o nákup pražské burzy jsou podle něj totiž velké světové burzy, které jsou samy kótovány na burzách - a stejně jako celý zbytek finančního sektoru jejich akcie většinou v posledním půlroce ztrácely. "Což se samozřejmě projeví na možnosti financování akvizic," míní Koblic.

Zatím se však podle šéfa BCPP nestalo, že by v posledních kritických dnech od jednání odstoupil některý z velkých zájemců, například ze zahraničních burz. "Nestalo se nic takového následkem kroků či turbulencí minulého týdne. Ale může se stát, že do svého výpočtu zahranou nějaké jiné výchozí ukazatele vzhledem k tomu, že jejich akcie nestojí x, ale už jen 0,6krát x," podotkl.

Výkyvy na akciovém trhu by neměly podle Koblice mít na výslednou prodejní cenu podílu v BCPP přímý či zásadní vliv. Je to podle něj otázka toho, jakým způsobem si zájemci udělají finanční model a jakým způsobem hodlají tento ziskový model financovat. "Pakliže budou mít ztíženou možnost si dojít pro financování nákupu a bude tam možnost, která bude dražší, tak by se to mohlo...projevit tím, že by zaplatili o něco méně. Ale to je asi velmi předčasné," uvedl.

Současnými majiteli pražské burzy jsou zejména velké tuzemské banky. Prezident České bankovní asociace uvedl, že termín prodeje se nemění. "Chceme prodat, chceme prodat do konce roku a uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Může nastat situace, kdy cena, která bude nabídnuta, nebude odpovídat naší představě," uvedl. Podle něj ale asociace neočekává, že by mohla být cena nižší. "Domnívám se, že cena by mohla být taková, jakou si představujeme," podotkl.

Ani podle šéfa pražské burzy se termín nemění. "Domnívám se, že původní plán, že to bude dokončeno ještě letos na podzim, je v silách všech zúčastněných dodržet," míní Koblic.

Uplynulý obchodní týden na pražské burze asi zůstane nadlouho v paměti investorů. Cenové výkyvy akcií a dokonce i indexu v desítkách procent, chaotické výprodeje střídané lavinou nákupních pokynů, a vedle toho řada nucených pozastavení obchodování akcií developerů nejsou k vidění často. Výsledkem turbulencí způsobených zostřením dopadů finanční krize v USA a zvýšené nervozity na světových burzách byl ale nakonec růst indexu PX o 1,97 procenta na 1316,2 bodu.

Index burzy byl na více než tříletém minimu. Závěrem týdne ale přišel nečekaný zvrat. Prodejní paniku vystřídala v úplném závěru týdne doslova nákupní horečka. Vše způsobil oznámený záchranný plán americké vlády následovaný silným vzestupem amerických a dalších světových burz. Pražská burza dokonce vykázala nejsilnější růst za takřka 15 let.

Majitelé BCPP už dříve dali najevo, že do konce roku možná prodají více než 90 procent akcií burzy. Zájem projevují hlavně evropské burzy, například z Vídně či Varšavy, spekuluje se také o americkém Nasdaqu. Největším akcionářem BCPP je investiční banka Patria Finance.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK