Index Nikkei 225 si připsal 169,73 bodu a obchodní den uzavřel vyšší o 1,42 procenta na hodnotě 12.090,59 bodu. Index už v pátek vzrostl zhruba o 3,8 procenta, nicméně za celý týden měl ztrátu asi 2,4 procenta.
V průběhu dnešního obchodování se zisky indexu Nikkei 225 vyšplhaly až na 2,5 procenta, indikátor je ale všechny až do konce neudržel. Širší index Topix dnes vzrostl o 1,7 procenta na 1168,69 bodu.
Největší zájem byl dnes opět o akcie bank a dalších finančních společností, které by ze záchranného plánu v USA měly vytěžit nejvíce. Finanční krize, která trvá už více než rok a která se z USA přenesla i do dalších zemí, právě akciím bank uškodila nejvíce.
Na devizových trzích se výrazněji snížil kurz dolaru, podle obchodníků ale hlavně proto, že částečně odezněly technické faktory, které se na jeho růstu minulý týden podílely nejvíce. Z nich to byl především takzvaný "short squeeze", kdy spekulanti houfně rušili sázky na pokles měny. K tomu je přiměl právě záchranný plán v USA.
Ministr financí USA Henry Paulson řekl, že v rámci podpory amerického finančního systému se budou moci špatných úvěrů zbavit i zahraniční banky, které působí na americkém trhu. Podle analytiků by plán Američanů důvěru na trhu mohl obnovit, ale zřejmě ne úplně.
"Na dolar nepříznivě zapůsobily pochybnosti ohledně opatření americké vlády. Investoři se ptají, zda tyto kroky slibují růžovou budoucnost, nebo zda to nejsou opatření schopná vyřešit pouze krátkodobé problémy," podotkl manažer společnosti Nomura Trust & Banking Hideki Amikura.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,4507 USD. Výrazně tak oslabil z předchozích 1,4216 USD, kde byl v pátek. Na paritě s japonským jenem klesl na 106,56 ze 106,72 JPY, naopak euro k jenu zpevnilo na 154,64 z předchozího kurzu 151,72 JPY.