V důsledku těchto změn ušetří podle ministerstva 200.000 podnikatelů příští rok zhruba 50 milionů korun. To je více než polovina celkových nákladů, které firmy ročně na technické normy vydají. "Snížit jejich cenu bude možné díky přechodu z tištěné na elektronickou formu norem a díky úsporám v rezortu průmyslu a obchodu. Jen transformací Českého normalizačního institutu klesnou náklady na tvorbu norem na polovinu," uvedl po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Změny zákona o technických požadavcích na výrobky a jeho prováděcích předpisů přinesou podnikatelům v průměru 30procentní úsporu na tištěných normách, a to v závislosti na počtu stran a frekvenci obměny normy. Při používání elektronické verze bude úspora vyšší než 50 procent a v některých případech může dosáhnout i více než 90 procent. Ceny norem budou stanoveny vyhláškou MPO.
České technické normy budou distribuovány převážně v elektronické podobě. Přístup k normám bude umožněn prostřednictvím internetu. Přístupné budou všechny normy, což umožní orientaci i v souvisejících a citovaných normativních dokumentech. Tištěná forma norem zůstane zachována.
MPO v závěru letošního roku zruší Český normalizační institut (ČNI), jehož práci a část zaměstnanců převezme na začátku příštího roku Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. ČNI nyní zaměstnává 135 lidí, z nichž 75 by od ledna příštího roku mělo pracovat v úřadu. Hospodářská komora si od změny slibuje levnější, dostupnější a srozumitelnější české technické normy.