...jejich konkurenci. Wall Street se mezitím chystá na týden politických tahanic nad záchranným plánem za 700 miliard dolarů pro ztrápené banky.
Morgan Stanley <MS.N> zašla ještě o krok dál, když uzavřela dohodu s největší japonskou bankou, Mitsubishi UFJ Financial Group <8306.T>. MUFJ se dohodla na koupi až 20procentního podílu v Morgan Stanley, jejíž akcie po otevření trhu na Wall Street vyskočily o více než 10 procent.
Souhlas Fedu s převedením kdysi nespoutaných investičních bank na více konvenční, depozitní instituce je zatím poslední známkou snahy Washingtonu obnovit klid na chaotických trzích.
Přichází též po horečnatých jednáních mezi vládou a Kongresem o tom, jak zabránit, aby finanční krize strhla širší ekonomiku do hluboké recese.
Goldman Sachs <GS.N> a Morgan Stanley se zase svým souhlasem s přeměnou na bankovní holdingové společnosti - a tedy s mnohem těsnější regulací ze strany centrální banky - vyhnuly osudu svých konkurentů, kteří v nejhorší finanční krizi na Wall Street od Velké krize ze 30.let zkrachovali nebo se stali terčem převzetí.
Lehman Brothers Holdings <LEHMQ.PK> minulý týden požádala o ochranu před věřiteli; Merrill Lynch & Co <MER.N> se dohodla na svém prodeji do rukou Bank of America <BAC.N>; a největší pojišťovna světa American International Group <AIG.N> musela dostat od centrální banky záchrannou injekci 85 miliard dolarů.
POSLEDNÍ NAŽIVU
Goldman Sachs a Morgan Stanley tak zůstávají posledními z pěti velkých investičních bank, které v posledních 20 letech utvářely historii Wall Street. Bear Stearns zkolabovala na jaře.
Na vrcholu své slávy se tyto investiční banky pouštěly do větších rizik, než si směli dovolit jejich rivalové regulovaní centrální bankou.
Výměnou za přísnější regulaci nyní Goldman a Morgan získají širší přístup k fondům Fedu a bude pro ně snazší případně skupovat retailové banky.
"Působí to dojmem větší jistoty a dohledu," řekl Chip MacDonald z právnické firmy Jones Day.
Ani zvažovaná fúze s bankovní skupinou Wachovia <WB.N> již není po zásahu centrální banky pro Morgan Stanley prioritou, uvedl zdroj blízký jednání.
Na východní frontě se chystá největší japonská makléřská firma Nomura Holdings <8604.T> koupit provozy padlé banky Lehman Brothers v Asii, uvedl zdroj přímo informovaný o tomto obchodu.
V Evropě pak nahazují nabídky na její různé části Nomura a britská Barclays <BARC.L> s tím, jak se správci konkurzní podstaty snaží zachránit co nejvíce pracovních míst.
Barclays má podle informací zdrojů zájem o divizi Lehman Brothers pro evropské akcie. Ta by mohla zahrnovat 1000 až 1500 bankéřů a pracovníků podpory, převážně v Londýně.
Akciové trhy na celém světě během událostí z minulého týdne utrpěly kruté ztráty. Po pátečním zveřejnění komplexního záchranného plánu americké vlády [ID:nSCH239734] se ale zotavily a hodnota akcií se globálně zvedla o 1,5 bilionu dolarů.
Největší bankovní záchranná akce v historii vloží rozsáhlé pravomoci do rukou amerického ministerstva financí, které bude moci vykupovat toxické dluhy spojené s hypotékami od finančních firem včetně amerických dcer zahraničních bank.
(Autoři: Christian Plumb, Mark Felsenthal; Přeložil: Jan Schmidt)
[YORK/Reuters/Finance.cz]