KZ Finance: Akciové fondy přišly minulý týden o 7 pct majetku

22.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. září (ČTK) - Hodnota investic v korunových tuzemských akciových fondech se minulý týden do pátku snížila o zhruba 1,4 miliardy Kč, tedy o téměř sedm procent. Důvodem poklesu byl pokles hodnoty majetku v souvislosti s negativním vývojem na akciových trzích následkem hypoteční a finanční krize v USA, nikoliv však odliv investorů. Řekl to analytik poradenské společnosti KZ Finance Miroslav Frajt.

Čeští podílníci akciových fondů se podle něj na tomto propadu podílových listů prakticky nepodíleli, neboť jejich čisté odkupy činily jen 96 milionů Kč, což představuje 0,5 procenta z hodnoty těchto fondů před týdnem.

"Investiční společnost České spořitelny zaznamenává pokles vlivem propadu trhu i kvůli odprodejům. V současné chvíli ale částku nemáme vyčíslenou," řekla Kristýna Havligerová z tiskového oddělení ČS.

Jak uvedl Frajt, z největších domácích akciových fondů zaznamenaly ING český akciový fond za první čtyři dny minulého týdne pokles majetku o osm procent, IS ČS Sporotrend o 17,8 procenta, ČSOB Akciový mix o 7,4 procenta, ČP Invest Fond ropného a energetického průmyslu o 3,9 procenta, ČP Invest Globálních značek o čtyři procenta.

Počet Čechů, kteří investovali jednorázově větší částky do akciových a smíšených fondů, a jsou tedy výrazně ohroženi propadem akciových trhů, by mohl být odhadu ředitele KZ Finance Marka Janšty v rozmezí deset až dvacet tisíc. Celkově je podle něj v Česku něco přes 100.000 majitelů podílových listů, velká většina ale podle něj neutrpí velké ztráty.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním pololetí klesl o 19 miliard korun na 296 miliard Kč. Veškerý úbytek nastal v prvním čtvrtletí, ve druhém objem majetku ve fondech stagnoval. Majetek v domácích fondech klesl o 16 miliard na 157 miliard korun, v zahraničních fondech o tři miliardy na 139 miliard korun.

Nejvyšší odliv majetku zaznamenala v prvním pololetí aktiva akciových fondů (-9,1 miliardy), následovaná dluhopisovými fondy (-6,2 miliardy), smíšenými fondy (-4,6 miliardy), dále fondy fondů (-0,5 miliardy) a fondy peněžního trhu (-0,3 miliardy Kč). Naopak příliv aktiv se projevil pouze u zajištěných (1,2 miliardy) a nemovitostních fondů (400 milionů korun).

Uplynulé dva týdny jsou pro finanční trhy jedním z nejdramatičtějších období v historii. Akciové indexy zaznamenaly pády na dvou až tříletá minima, upozornil analytik Atlantik FT Petr Sklenář.

Globální finanční trhy rozechvěly zásadní změny v americkém finančním sektoru, které přišly ve velmi krátké době. Byly zestátněny hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, skončily dvě ze čtyř největších investičních bank, americká vláda s centrální bankou zachránily největší světovou pojišťovnu AIG, vláda USA připravuje gigantický záchranný fond. Finanční trhy prošly velmi špatným vývojem, který snese srovnání jen s propady v 80. letech či během velké krize na konci 20. let minulého století, uzavřel Sklenář.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK