Americká ropa WTI v říjnovém kontaktu, který vypršel právě na konci dnešního obchodování, získala nakonec rekordních 21,95 dolaru a uzavřela na 126,50 USD za barel. Za poslední čtyři dny tak ropa získala téměř 40 dolarů na barel.
Pro reálný ropný trh však dnešní cena nebude mít větší význam, protože od úterka platí listopadový kontrakt, a ten dnes vykázal růst jen o šest dolarů na barel. Stejně tak severomořská ropa Brent dnes posílila pouze o šest dolarů a uzavřela na 105,64 USD.
"V jádru šlo o hromadné rušení krátkých pozic (zpětné nákupy dříve prodaných kontraktů) a vypršení termínového kontraktu," vysvětlil agentuře Reuters Tom Knight z texaské firmy Truman Arnold.
Ropu od počátku dne podobně jako v pátek podporovaly naděje na přijetí amerického vládního plánu na stabilizaci finančního sektoru; obavy z komplikací v Kongresu však vyvolaly silný pokles dolarového kurzu, a ten hnal vzhůru ceny ropy ale i zlata. V posledních minutách obchodování již ceny letěly vzhůru bez jakékoli zjevné souvislosti s poměry nabídky a poptávky na ropném trhu.
Cenu výrazně ovlivnilo dnešní vypršení říjnového kontraktu na WTI. Hodnota tohoto kontraktu celý poslední měsíc kvůli otřesům na trzích velmi prudce kolísala a minulou středu sestoupila až na sedmiměsíční minimum 90.51 USD.
Kurz dolaru k euru dnes večer klesl o dvě procenta na nové třítýdenní minimum 1,4775 USD a zaznamenal nejvýraznější pokles od ledna 2001. Americkou měnu srážejí obavy z dopadu amerického záchranného plánu. Nejistota ohledně balíku vedla i k silnému poklesu amerických akcií a ke stahování investorů do bezpečných aktiv.
Americká vláda o víkendu předložila Kongresu záchranný balík pro finanční sektor. Počítá se v něm s tím, že stát za 700 miliard dolarů vyvede z finančního systému ztrátová aktiva a stabilizuje tím otřesené finanční trhy. Demokratičtí zástupci v Kongresu však dnes dali najevo, že budou v balíku prosazovat významné změny.
Počátkem týdne po bankrotu banky Lehman Brothers zasáhla finanční trhy dosud nejsilnější vlna paniky v nynější úvěrové krizi. Investoři v ní hromadně utíkali od všech rizikovějších aktiv a ropa se propadla až k 90 dolarům za barel.
Ropu nyní také podporuje jen pomalé oživování těžby a zpracování ropy kolem amerického pobřeží Mexického zálivu po dvou velkých hurikánech. Působila i zpráva, podle níž čínský dovoz ropy se v srpnu meziročně zvýšil o 11,5 procenta a oživil z prudkého červencového poklesu. Vliv měly i zprávy, podle nichž Saúdská Arábie od začátku září snížila dodávky ropy nadnárodním ropným koncernům a americkým rafineriím.