Podle Jirovského by v příštím roce mohli mít zemědělci i ztrátu, pokud by se k těmto negativním vlivům přidalo snížení dotací, jak ho v návrhu státního rozpočtu na příští rok schválila vláda. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba na jednání řekl, že pokud se ve středu nepodaří vyjednat s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem dorovnání plateb, uskuteční se 13. října celorepublikové protestní akce, jak již komora avizovala.
Ve srovnání s předchozími roky po vstupu do EU se podle Jirovského dá letos v českém zemědělství očekávat průměrný až podprůměrný hospodářský výsledek. V roce 2004 zemědělci vydělali skoro devět miliard Kč, v roce 2005 7,6 miliardy a předloni sedm miliard Kč.
Letošní úroda obilovin byla dobrá. Zemědělci sklidili přes osm milionů tun, což je o jeden milion tun více než v minulém roce. Vyšší produkce byla v Česku jen v letech 2004 a 1990, uvedl Jirovský. Podobná situace je podle něj ale letos v celé Evropě. "Vyšší výroba obilovin má významný vliv na snížení cenových úrovní. U nás se trh s obilím prakticky ještě nerozběhl," konstatoval Jirovský. Dodal, že současné době klesá i cena mléka a prodej vepřového masa nepokrývá náklady na jeho výrobu.
Vstupní náklady v zemědělství, například na nákup hnojiv a energií, se podle Jirovského letos meziročně zvýšily o 14 procent a jejich zdražování pokračuje. Naopak kvůli silné koruně se sníží dotace pro zemědělské podniky, přestože při výpočtu v eurech jejich objem meziročně o něco stoupl. Podle odhadu Zemědělského svazu si loni zemědělské podniky rozdělily 27,5 miliardy Kč dotací, v tomto roce to bude asi 26,1 miliardy Kč.