Europoslanci chtějí větší kontrolu fondů rizikového kapitálu

23.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 23. září (ČTK) - Europoslanci chtějí větší kontrolu fondů rizikového kapitálu, tzv. hedgeových fondů, které mají volnější pravidla než fondy kolektivního investování. Hedgeové fondy často slibují, že budou na burzách vydělávat peníze za každé situace a rozkládají riziko tím, že investují i do netradičních nástrojů, které jsou investičním fondům často zapovězeny. Europoslanci proto dnes vyzvali Evropskou komisi, aby navrhla nové zákony pro regulaci finančních trhů. Zároveň požadují opatření, která by řešila některé příčiny současné celosvětové finanční krize.

Nové zákony by podle europoslanců měly zajistit větší stabilitu na finančních trzích. Ty v současné době po bankrotu banky Lehman Brothers na počátku minulého týdně sužuje dosud dosud nejsilnější vlna paniky během úvěrové krize, která trvá už déle než rok.

Odstartovaly ji problémy na americkém hypotečním trhu, kde banky udělily příliš rizikových hypoték. Následně finanční ústavy na celém světě začaly čelit nedostatku peněz, protože tyto hypotéky byly součástí dalších finančních nástrojů, se kterými mezi sebou banky obchodovaly. Některé zkrachovaly, řada jich má vážné potíže. Podle některých kritiků je jednou z příčin krize nedostatečný dohled nad finančními institucemi.

"Nevěřím tomu, že se můžeme v budoucnu vyhnout dalším bublinám na trhu, aniž bychom změnili chování hlavních hráčů na finančním trhu," řekl nedávno serveru EurActiv hlavní iniciátor dnešní výzvy, bývalý dánský premiér a předseda evropských socialistů Poul Nyrup Rasmussen. Všichni na trhu by se podle něj měli chovat zodpovědněji, například makléři v investičních bankách, agentury hodnotící úvěry, fondy rizikového kapitálu či fondy soukromého kapitálu, takzvané private equity.

Podle europoslanců by například požadavky na kapitál investičních firem měly vycházet z rizik, která tyto firmy podstupují, a ne z jejich typu. V současnosti se například jinými požadavky řídí banky a jinými investiční fondy.

Podle europoslanců je problémem i konflikt zájmů různých finančních institucí. Ratingové agentury by tak podle nich měly svou ratingovou činnost oddělit od ostatních aktivit, například poradenství při restrukturalizacích firem. EU by zároveň měla mít nástroje pro kontrolu těchto agentur.

Dále by například zákony měly v EU přinést celoevropská pravidla pro rizikový a soukromý kapitál. Komise by také podle europoslanců měla například zvážit, zda by fondy rizikového kapitálu od určité hranice neměly mít povinnost odhalit své vlastníky.

Fondy rizikového kapitálu, neboli hedgeové fondy, zpravidla nejsou určeny široké veřejnosti. Peníze do nich vkládají většinou bohatí jednotlivci či instituce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK