Goldman Sachs a Morgan Stanley, dvě americké investiční banky, které zbyly z původní pětice bank z Wall Street po rok dlouhé úvěrové krizi, se s centrální bankou dohodly, že přejdou od dosavadního modelu pod standardní regulační režim komerčních bank. Obě banky jsou významnými aktéry na komoditních trzích a prohlašují, že těchto aktivit se vzdát nehodlají. Přísnější kontrola rizik a likvidity je však v sázkách na cenové pohyby rizikových aktiv podle analytiků výrazně omezí.
"Likvidita se sníží ve všech sektorech finančního trhu, včetně komodit. O tom není vůbec pochyb," řekl ředitel britského investičního fondu Quantum Ian Morley. Komodity nyní budou muset více soupeřit s jinými investičními příležitostmi o kapitál, který bude stále vzácnější. S omezováním kapitálových toků budou investoři preferovat spíše bezpečnější investice, což většina komodit s výjimkou zlata rozhodně není.
Komodity jsou často náchylné k prudkým cenovým pohybům, z nichž se někdy stávají umělé "bubliny". Podobnou bublinou byl podle řady analytiků i letošní prudký nárůst cen komodit, především ropy, která stoupla o více než polovinu až téměř ke 150 dolarům za barel. Tento růst přitom pravidelně podněcovaly svými cenovými prognózami samy investiční banky jako Goldman Sachs.
"Pokud snížíte objem investic nebo spekulativního kapitálu, budete mít o něco méně cenového kolísání a omezíte pravděpodobnost vytváření bublin," řekl Simon Wardell z londýnské firmy Global Insight.
Za poslední rok na trh ropy, průmyslových kovů, zlata i potravinářských komodit přitekly desítky miliard dolarů od institucionálních investorů, kteří dříve investovali spíše na akciových nebo dluhopisových trzích. Kvůli úvěrové krizi však tyto trhy začaly prudce klesat, což silně zúžilo investiční možnosti, zatímco kapitálu bylo díky nízkým úrokovým sazbám stále dostatek. Prudký cenový růst u komodit, který to vše vyvolalo, vedl kvůli dražší energii k oslabení světových ekonomik a kvůli potravinám dokonce k hladovým bouřím v řadě chudých zemí světa.
Letos v létě však začaly ceny komodit výrazně klesat, což zahájilo odliv investorů i z těchto trhů. "Spekulativní nebo investiční zájem o trhy komodit se výrazně snížil, jakmile ceny začaly klesat," řekla Frances Hudsonová z firmy Standard Life Investments.
Důvěru v komodity nyní dále podkopávají obavy z globálního ekonomického útlumu a z recese v USA a Evropě. "V posledních 12 měsících nastala finanční recese. Teď se dostáváme do recese reálné ekonomiky, která by mohla trvat až 24 měsíců," předpověděl Morley.