Fed se v posledních dnech již dohodl s centrálními bankami velkých zemí, že uvolní na trhy 247 miliard dolarů a dnes se na dalších 30 miliardách domluvil s bankami Austrálie, Dánska, Norska a Švédska. Tyto kroky by podle Fedu měly zlepšit peněžní likviditu na globálních finančních trzích.
V nejhorší vlně otřesů za nynější úvěrové krize se minulý týden na trzích krátkodobých úvěrů, většinou velmi bezpečných a likvidních, prudce zvýšilo napětí a zvedly úrokové sazby. V obavě z problémů vyvolaných přítomností špatných hypotečních aktiv v celém finančním sektoru si banky odmítají půjčovat i mezi sebou, což prohlubuje krizi a vede k velkým potížím těch, kdo se na peněžním trhu refinancují.
Problémy minulý týden vyostřil bankrot banky Lehman Brothers, prodej společnosti Merrill Lynch a státní záchrana pojišťovny AIG. Americká vláda sestavila plán stabilizace finančního sektoru a nyní se o nutnosti jeho neodkladného přijetí snaží přesvědčit Kongres.
ECB a Bank of England nabídly dnes na peněžním trhu jednodenní dolarové úvěry v sumě až 40 miliard USD. S podobnou sumou na trh přišla i Bank of Japan.
Sazby na jednodenní dolarové půjčky se dnes na asijském trhu pohybovaly mezi 2,5-3,5 procenta a po zásahu bank pak v Evropě klesly na 2,25 procenta. Fed má nyní svou oficiální sazbu na tyto úvěry na dvou procentech. Minulý týden jednodenní sazby vyskočily až na deset procent.