VERZE 3-Německá podnik.důvěra v září klesá na 3leté minimum

24.09.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává komentář analytika, citace Ifo,...

...souvislosti)

Německá podnikatelská důvěra se v září zhoršila čtvrtý měsíc v řadě a klesla na nejnižší úroveň od května roku 2005, neboť firmy po bouři na finančních trzích ztrácejí důvěru ve své vyhlídky.

Mnichovský ekonomický institut Ifo ve středu uvedl, že jeho index podnikatelského klimatu, založený na pravidelném měsíčním průzkumu zhruba 7000 německých firem, v září klesl na 92,9 bodu ze srpnových 94,8 bodu.

Analytici oslovení Reuters v průměru předpověděli pokles ukazatele pouze na 94,1 bodu, odhady se nicméně pohybovaly v rozmezí 92,0 až 96,5 bodu.

Euro <EUR=> v bezprostřední reakcí oslabilo vůči dolaru, vzápětí se však zotavilo v úlevě, že průzkum nedopadl ještě hůř.

"Utvrzuje nás to v očekávání negativní ekonomické situace v Německu v nadcházejících měsících i v příštím roce," řekl Gernot Griebling z banky LBBW. "Nemůžeme se odstřihnout od negativního vývoje ve Spojených státech, jenž pramení z finanční krize."

Výsledek zářijového průzkumu Ifo je nejslabší od května 2005, kdy nespokojenost s vysokou mírou nezaměstnanosti v Německu přiměla tehdejšího kancléře Gerharda Schrödera vyhlásit předčasné volby.

Čerstvé údaje ve středu rovněž ukázaly, že podnikatelská důvěra ve Francii sklouzla nejníž za více než pět let, zatímco firemní klima v Itálii se zhoršilo čtvrtý měsíc v řadě.

Ekonom Ifo Klaus Abberger upozornil, že institut obdržel 40 procent odpovědí až poté, co poslední bouřlivé události na Wall Street, zejména krach investiční banky Lehman Brothers a záchrana pojišťovny AIG <AIG.N>, srazily na celém světě ceny akcií i důvěru investorů.

Nová vlna krize přiměla americkou vládu, aby přišla se záchranným balíčkem pro tamní sužovaný finanční sektor. Německo i ostatní evropské země však tvrdí, že nemají v plánu americký plán napodobit a aplikovat jej na evropské instituce.

Německá centrální banka počátkem tohoto týdne uvedla, že turbulence na finančních trzích zasáhnou výsledky velkých německých komerčních bank, zemských bank i družstevních bank.

Těsnější úvěrové podmínky, jež jsou jedním z důsledků krize, by mohly omezit spotřebu domácností i podnikové investice, a zvýšit tak pravděpodobnost, že německá ekonomika letos sklouzne do recese. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) Německa o 0,5 procenta.

"Evropská centrální banka by měla nyní jednat a uvažovat o snížení úrokových sazeb," řekl Abberger agentuře Reuters po zveřejnění průzkumu Ifo.

Odrazem obav investorů je i pokles německého akciového indexu DAX <.GDAXI> přes 5 procent jen od začátku září.

Ekonomické strasti budou zřejmě sužovat širokou škálu sektorů. Evropští výrobci nákladních automobilů na přehlídce v Hannoveru tento týden uvedli, že globální hospodářské zpomalení zřejmě ukončí šest let trvající rozmach v tomto odvětví.

Předběžné údaje od zhruba 5000 evropských firem v úterý ukázaly, že aktivita v sektorech průmyslu i služeb v září klesla čtvrtý měsíc v řadě [ID:nMUL328772][ID:nSCH328906].

Dílčí index současných podmínek v září klesl na 99,8 bodu ze srpnových 103,2 bodu, dodal Ifo. Ukazatel očekávání podniků do budoucna se snížil na 86,5 z 87,0 v předchozím měsíci.

(Autoři: Noah Barkin a Paul Carrel; Přeložil: Jan Schmidt)

[BERLÍN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK