Teplárny stále neví, za kolik budou kupovat příští rok uhlí

24.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 24. září (ČTK) - České teplárny, které vyrábějí 35 procent elektřiny v ČR, stále neví, za kolik budou kupovat hnědé uhlí příští rok. Zdražení, které plánují od ledna téměř všichni výrobci tepla, přitom podle smluv musí oznámit odběratelům nejdéle měsíc předem. Teplárnám se také nedaří uzavřít s těžaři dlouhodobé smlouvy, které jim většinou příští rok končí. Všechny tři hnědouhelné firmy zřejmě čekají na výsledky aukce, kterou v příštích dvou třech týdnech vyhlásí Mostecká uhelná. Řekl to místopředseda Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela, šéf Plzeňské teplárenské, největšího zdroje na západě Čech.

"Uhlobaroni se do nových cen ani smluv vůbec nehrnou," dodal. Stát se přitom podle Drápely tváří, že se ho to netýká. Pokud ale chce zachovat přijatelné ceny energií, měl by zasáhnout. U uhlí, které státu jako všechno nerostné bohatství patří, je podle něj intervence snazší než například u plynu, kde je v podstatně nemožná.

"Právě proto naše sdružení energetiků kloní spíše k prolomení těžebních limitů, k němuž stejně v budoucnu musí dojít," řekl Drápela. V ČR jsou zásoby hnědého uhlí stále dostupné a za přijatelné ceny, které může udržet pouze těžba prodloužená o další desetiletí.

Pokud by ČR musela vyrábět elektřinu a teplo z plynu, vzrostly by prý v budoucnu výrazně konečné ceny, které by teplárny nemohly nijak ovlivnit a staly by se na trhu s energiemi nekonkurenceschopnými. "To by vedlo k odpojování odběratelů od centrálních zdrojů a k výstavbě malých lokálních výtopen, a tedy k likvidaci teplárenství jako oboru," dodal ředitel. Pro stát by navíc byla kontrola ekonomiky a hlavně ekologie tak velkého množství výtopen technicky nemožná.

Plzeňská teplárenská sice odebírá uhlí z privátní Sokolovské uhelné a Severočeských dolů z polostátní skupiny ČEZ. "Předpokládáme, že také oni čekají, jak dopadne aukce Mostecké. Pokud cenu uhlí výrazně zvedne, logicky se k ní připojí," řekl místopředseda sdružení. Aukce, jejíž vinou může dojít k razantnímu zdražení uhlí ze dne na den, se proto týká celé energetiky na území ČR, tedy i těch firem, které mostecké uhlí nespalují. Teplárna Strakonice musí jako ostatní, kteří ho využívají, do konce tohoto týdne rozhodnout, zda se do aukce přihlásí. Podobně opatovická elektrárna, jeden z největších výrobců tepla v ČR.

"Většina z nás musí podle smluv měsíc před zdražením zveřejnit nové ceny, jinak je nesmíme upravovat," řekl Drápela. Sdružení věří, že se od důlních firem dozví ceny co nejdříve a že se dlouhodobá spolupráce zachová. Ministr průmyslu Martin Říman v úterý v Plzni šéfy českých tepláren uklidňoval, že uhlí pro teplárenství bude dostatek.

Plzeňská teplárna doufá, že zdražení tepla od ledna 2009 nepřekročí inflaci stejně jako v minulých deseti letech. Pokud ale uhlí dramaticky zdraží, nemůže ji garantovat. Palivo v teplárnách tvoří zhruba 35 až 80 procent nákladů vyráběného tepla. Spodní hranici zajišťuje uhlí, horní je dané spalováním plynu nebo mazutu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK