Současná globální finanční krize by podle Buhla neměla být překážkou prodeje pražské burzy. "Letos jsou akciové trhy ve špatné situaci, ale nelze říci, kdy je ideální čas na prodeje podniků," řekl s tím, že například v minulém týdnu se akcie řítily kde dnu, ale pražská burza vykázala velmi dobré obchody.
"V uplynulých letech jsem vícekrát hovořil jak s akcionáři burzy, tak s jejím vedením. Myslím, že se velmi dobře známe a obě strany vědí, co do případného budoucího projektu mohou přinést," uvedl. Buhl nechtěl komentovat cenu ani šance vídeňské burzy na koupi majoritního podílu v dominantním českém trhu cenných papírů.
Hodnota pražské burzy se odhaduje zhruba na pět až deset miliard korun, k prodeji by mohlo být až 90 procent akcií. Vídeňská burza má v tendru silné soupeře, například transatlantickou burzu Nasdaq, New York Stock Exchange, londýnskou burzu, Deutsche Börse i varšavskou burzu.
Případnou koupí pražské burzy by vídeňská burza výrazně posílila postavení ve střední a východní Evropě. Vídeň získala od maďarského úřadu pro dozor nad finančním trhem PSZAF svolení k převzetí podílu 50,45 procenta v Budapešťské akciové burze, kam vstoupila s rakouskými bankami již v roce 2004. Letos již také získala 81 procent ve slovinské burze. I vídeňská burza se stala terčem poptávky zahraničních investorů, ale její vlastníci možné kupce odmítli. "Bylo tedy řečeno, že nejsme na prodej," uzavřel Buhl.
Prodej většinového podílu v pražské burze údajně pokročil a bližší seznámení s podmínkami a situací na burze bylo zprostředkováno několika zvoleným zájemcům z Evropy i zámoří. Neznamená to ale, že by výběr nového majitele měl rychle spět ke konci. "Stále jsou otevřené všechny možné varianty včetně té, že se prodej ani nemusí uskutečnit," upozornil dnes ČTK mluvčí burzy Jiří Kovařík.
Největším akcionářem pražské burzy je investiční banka Patria Finance s takřka čtvrtinovým podílem. Následují Česká spořitelna (14,7 procenta) a investiční skupina Tiger Holding Four S.a.r.l. (13,5 procenta). Předními akcionáři vídeňské burzy jsou Bank Austria Creditanstalt (11,7 procenta), Erste Group Bank (9,4 procenta), tedy vlastník České spořitelny, a Raiffeisen Zentralbank (6,1 procenta).
Obě burzy poslední rok hospodařily s rekordním ziskem. Vídeňská burza loni vykázala více než dvojnásobný meziroční růst čistého zisku na takřka 59 milionů eur, přes 1,4 miliardy korun. Pražská burza vloni zvýšila čistý konsolidovaný zisk o více než třetinu na 198,5 milionu korun.