Podle něj je třeba posílit dohled nad finančním sektorem a zvýšit jeho transparentnost. "Uzrál čas změnit způsob, jakým je finanční sektor organizován," řekl europoslancům eurokomisař, který má na starosti hospodářské a měnové záležitosti.
Ocenil pomoc, kterou se americké úřady snaží řešit krizi v bankovním sektoru. Zároveň ale poznamenal, že pokud má plná uspět, je potřeba jasně a rychle definovat podrobnosti. I americké úřady ale uznávají, že finanční pomoc pro bankovní sektor již není dostačující odpovědí na jeho problémy, poznamenal Almunia.
Po bankrotu banky Lehman Brothers na počátku minulého týdne sužuje finanční trhy dosud nejsilnější vlna paniky během úvěrové krize, která trvá už déle než rok. Odstartovaly ji problémy na americkém hypotečním trhu, kde banky udělily příliš mnoho rizikových hypoték. Následně finanční ústavy na celém světě začaly čelit nedostatku peněz, protože tyto hypotéky byly součástí dalších finančních nástrojů, se kterými mezi sebou banky obchodovaly. Některé zkrachovaly, řada jich má vážné potíže. Americká vláda chce na stabilizaci tamního finančního systému vyčlenit stovky miliard dolarů.