Ziskovost firmy poklesla především v oblasti pozemního stavitelství, řekla mluvčí Strabagu Miroslava Köhlerová. Ze zisku prý podstatně ukrojily i vysoké ceny stavebnin a ropy. "K poklesu rentability v závěru roku 2007 přispělo zvýšení cen oceli, zvýšení cen asfaltových směsí a ropných produktů a také nedostatek pracovních kapacit, v jehož důsledku došlo ke zvýšení ceny práce," dodala mluvčí.
Pokles tržeb podle Köhlerové nastal jen kvůli vyčlenění slovenské části Strabagu v roce 2006, která nyní hospodaří samostatně.
Strabag letos čelil také problémům s některými dodavateli, kteří ho v polovině července poslali kvůli neplacení závazků do insolvenčního řízení. Návrh na řízení podala společnost IPE 300, jeden z dodavatelů Strabagu při stavbě autobusového nádraží v Hradci Králové. Strabag firmě a dalším společnostem údajně neplatil včas za provedené práce.
Strabag dnes prostřednictvím inzerátu v tisku oznámil, že pohledávku neuhradil přímo IPE 300, ale České spořitelně, která ji od dodavatelské firmy nabyla. Návrh na insolvenční řízení tak IPE 300 v první polovině září stáhla. Další firmy však nevylučují, že návrh opět podají, protože jim prý Strabag stále dluží za faktury po lhůtě splatnosti.
Tuzemská pobočka rakouské skupiny Strabag zaměstnává přes 2000 lidí a vlastní několik stavebních firem jako brněnský Mittag nebo Prezipp, asi dvacítku kamenolomů, výrobce stavebních materiálů, obalovny a servisní podniky.
Pokles zisku za letošní pololetí vykázal meziročně také koncern jako celek. Provozní ztráta se mu prohloubila o 31 procent na 28,4 milionu eur.