Zpoplatnění všech emisních povolenek pro firmy by pro energeticky náročná odvětví průmyslu představovalo náklady v řádu desítek miliard korun. Nyní povolenky na vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší dostávají státy, které je zdarma rozdělují mezi podniky. Proti změně systému jsou především nové členské země Evropské unie, tedy i Česko.
Navrhované změny podle studie nezajistí celosvětové snížení emisí. Hrozí totiž, že výroba v energeticky náročných odvětvích bude z Česka a dalších států EU přesunuta do zemí, kde takováto omezení nebudou.
Loňský návrh EU plánuje, že se sníží do roku 2020 emise skleníkových plynů nejméně o 20 procent proti roku 1990. Evropská komise pak přišla s návrhy opatření, která by naplnění tohoto ambiciózního cíle měla pomoci docílit. Jedním z nich je změna systému obchodování s emisními povolenkami.
Jedna povolenka představuje tunu CO2, kterou mohou podniky vypustit. Přebytek zdarma přidělených povolenek mohou nyní firmy prodat, nebo si na trhu naopak mohou chybějící povolenky dokoupit. Současný systém by měl ale skončit v roce 2012, pak by si firmy musely povolenky nakupovat.
U energeticky náročných průmyslových odvětví by to bylo postupně, zatímco u jiných, například energetického sektoru, by to bylo v roce 2013 rovnou 100 procent. O tom, jaké oblasti průmyslu by přesně měly spadat mezi "energeticky náročné", se zatím diskutuje. Hovořilo se třeba o hliníkárnách, ocelárnách či cementárnách.
Jednání o návrzích EK by unie chtěla dokončit už letos. Kvůli složitosti jednání, které se nyní vede jak v Evropském parlamentu, tak na Radě EU zastupující členské země, se výsledek možná objeví až v příštím roce. Právě v jeho prvních šesti měsících pak v čele EU jako předsednická země, která by měla hrát klíčovou roli při dohadování jemných kompromisů, bude Česká republika.