Stát i ČSOB dávají od výrobců skla a porcelánu "ruce pryč"

25.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. září (ČTK) - Stát i ČSOB dávají od výrobců skla a porcelánu ze skupiny firem Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus "ruce pryč". Koncern má existenční potíže a podle odborů je stát tím, kdo by měl pomoci zachránit práci pro 7000 jeho zaměstnanců. Ministerstvo financí nechce ale intervenovat, neboť to považuje za neodpovědné vůči daňovým poplatníkům a za nespravedlivé. Poukazuje také na to, že není vlastníkem a zodpovědnost za záchranu přehazuje na ČSOB, která je správcem akcií. Ta to však odmítá a tvrdí, že hlavní slovo má stát.

"Stát ovládá zhruba 49 procent podílu ve skupině firem řízených a vlastněných Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus, a to prostřednictvím fondu Tritton. Polovinu podílu ovládají Radovan Květ a Jan Souček, zbylé procento vlastní ČSOB," sdělil mluvčí banky Ivo Měšťánek.

Fond převzala banka po zkrachovalé IPB, později ho převzala Česká konsolidační agentura a od ní ministerstvo financí. Banka je podle mluvčího ČSOB jen investičním manažerem Trittonu, stát vždy předem schvaluje veškeré úkony fondu a fond vždy jedná na základě pokynů státu. "Stát má své zástupce také v dozorčích radách společností skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus," dodal mluvčí banky.

Podle Zuzany Chocholové z oddělení komunikací ministerstva financí se obě strany v názoru na výkon akcionářských práv v BCT a Porcele Plus zásadně rozcházejí. "V současné době proto ministerstvo financí zadává vypracování právní prověrky všech okolností tohoto případu, která objasní všechny vzájemné vztahy, práva a povinnosti jednotlivých subjektů," dodala Chocholová.

ČSOB je také spolu s dalšími bankami součástí konsorcií, která jsou věřiteli obou společností, není ale podle Měšťánka největší. Skupina výrobců skla a porcelánu jim dluží necelé čtyři miliardy korun. Na splátkách a úrocích přitom dosud zaplatila 4,8 miliardy, téměř 44 procent představovaly úroky.

V posledních dvou letech se podle Měšťánka hledal pro koncern strategický partner, který by byl schopen převzít všechna vlastnická práva i zodpovědnost za financování skupiny. Zájemců bylo několik, k dohodě však nedošlo. "Podmínkou je totiž jednomyslný souhlas všech financujících bank a akcionářů včetně ministerstva financí," řekl.

BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě. Zaměstnává přes 5000 lidí a loni uskutečnila zakázky za více než 5,5 miliardy korun. Největším podnikem skupiny je Crystalex Nový Bor, patří do ní také Sklárny Kavalier Sázava, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady. Majetkově spřízněná společnost Porcela Plus má 2000 zaměstnanců a jejím největším podnikem je Karlovarský porcelán se svou dceřinou firmou a Concordia. Kvůli nedostatku provozního kapitálu podali v minulých dnech vlastníci na všechny společnosti s výjimkou Concordie insolvenční návrhy. Tři už Městský soud v Praze kvůli formálním chybám odmítl a stejný osud zřejmě čeká i ty zbylé, protože jsou formulovány stejně. Bude tak nutné podat návrhy nové, což řešení problémů skupiny oddálí.

Výrobci skla a porcelánu přitom nejsou v lehké pozici. Skupina se potýká s levnou konkurencí z Asie a silnou korunou, která jen skláře v posledních dvou letech připravila o více než miliardu korun na tržbách. Do neřešitelné situace pak skupinu dostala finanční krize, kvůli které se nepodařilo dokončit restrukturalizaci úvěrů, a firmě tak nyní chybí provozní kapitál. Podle odborů navíc banky firmám zablokovaly účty. V Poděbradech, Světlé nad Sázavou i v některých porcelánkách už začali omezovat výrobu.

Lidé se bojí, že nedostanou mzdy. "V takovém případě jsme ale připraveni jít se domáhat svých platů přímo na ministerstvo a do bank," řekl dnes ČTK předseda odborového svazu skla a porcelánu Vladimír Kubinec. Problémy skupiny je podle něho třeba řešit i za cenu změny vlastníka. "Nelze si ale brát za rukojmí zaměstnance, kteří jsou na svých mzdách existenčně závislí," zdůraznil. Kubinec tvrdí, že podniky skupiny BCT a Porcely Plus jsou životaschopné, jen potřebují pomoci.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK