Zákaz dovozu bude zřejmě platit od pátku, až ho Evropská komise projedná s experty členských států. Komise dále navrhuje testování všech potravin dovážených z Číny, které obsahují více než 15 procent sušeného mléka, a náhodné kontroly ostatních výrobků z Číny s obsahem mléka.
Mluvčí eurokomisařky zdůraznila, že jde o preventivní opatření. Zopakovala, že evropským spotřebitelům žádné nebezpečí nehrozí. Podle ní také zatím v Evropě nebyly zjištěny žádné kontaminované produkty.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) dnes uvedl, že dospělým Evropanům nehrozí vážné riziko, pokud by snědli sušenky nebo čokoládu obsahující kontaminované sušené mléko. Při uměřené konzumaci podle něj nejsou ohroženy ani děti. V nejhorším scénáři by ale dětem, které denně sní hodně sušenek či čokolád, zdravotní problémy hrozily. EFSA, kterou o stanovisko požádala Evropská komise, ale podotýká, že v současné době není známo, zda je takový scénář v Evropě pravděpodobný.
Opatření na ochranu před kontaminovanými výrobky již přijala řada zemí. V Evropě již například Francie zakázala jako preventivní opatření dovoz všech potravin obsahujících čínské mléčné produkty.
Britský řetězec supermarketů Tesco pak stáhl ze svých britských a asijských prodejen čínskou značku cukrovinek White Rabbit. Firma ve středu oznámila, že nemá informace o závadnosti produktů této značky a že jde o preventivní opatření. Vzorky těchto cukrovinek na Novém Zélandu a v Singapuru ovšem byly testovány pozitivně na melamin, píše agentura Reuters. V českých a slovenských obchodech Tesco se cukrovinky White Rabbit neprodávaly.
Čínské sušené kojenecké mléko kontaminované průmyslovou chemikálií melamin způsobilo v Číně kromě úmrtí čtyř dětí také zdravotní problémy dalším 53.000. Téměř 13.000 z nich zůstává hospitalizováno. Podle EFSA je melamin primárně nebezpečný pro ledviny.