KP se dohodl s RWE a ČEZ na prodloužení dodávek plynu a elektřiny

25.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Karlovy Vary 25. září (ČTK) - Vedení Karlovarského porcelánu (KP) se odpoledne dohodlo se společnostmi RWE a ČEZ na prodloužení dodávek plynu a elektřiny. Společnost, která podala návrh na insolventní řízení kvůli neschopnosti splácet své závazky, je měla zajištěny jen do začátku příštího týdne. O dohodě s distribučními společnostmi informoval mediální zástupce firmy Marek Pražák.

Porcelánka, která zaměstnává kolem 1800 lidí, tak může dále pokračovat ve výrobě. Zakázky má zajištěny minimálně do konce letošního roku, sdělil ČTK generální ředitel KP Vlastimil Argman. "Produkce bude pokračovat ve všech klíčových závodech KP a v dceřiné společnosti Concordia. Pouze v závodech v Chodově a v Thun Studiu Lesov bude příští týden dovolená, na které se vedení dohodlo se zaměstnanci," řekl Argman.

Podle něj se dodavatelé nebrání ani dalším dodávkám s podmínkou, že se nebude zvyšovat výše jejich pohledávek. Porcelánky už před nedávnem zůstaly na krátkou dobu bez plynu, jeho dodávky ovšem byly záhy obnoveny. "Po dnešním jednání jsou potvrzeny dodávky plynu a elektřiny do 6. října. Jednání o současné složité situaci a jejím řešení budou dále pokračovat. Musíme udělat vše pro udržení výroby," dodal Argman.

Závazky Karlovarského porcelánu, jednoho z největších českých producentů užitkového porcelánu, momentálně přesahují 600 milionů korun. Dosáhly takové výše, že je KP nebyl schopen splácet. Závazky KP vůči dodavatelům jsou kolem 194 milionů korun a úvěry dosahují přibližně 415,4 milionu korun.

KP je součástí skupiny Porcela Plus, která společně se sesterskou firmou Bohemia Crystalex Trading podala kvůli nedostatku provozního kapitálu koncernu návrh na zahájení insolvenčního řízení. Ve středu ale Městský soud v Praze návrhy obou firem včetně dceřiných Skláren Kavalier Sázava z formálních pochybení odmítl. Podobný osud zřejmě čeká Crystalex Nový Bor, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárny Bohemia Poděbrady a Karlovarský porcelán, jejichž návrhy na insolvenční řízení byly stejné. Firmy musí podat návrhy znovu, což řešení finančních problémů skupiny protahuje.

Insolvenční řízení chrání firmy před nároky věřitelů a dává jim čas a prostor najít řešení. Často však končí prohlášením konkurzu.

KP má závody v Nové Roli, Klášterci nad Ohří a v Chodově. Dále ho tvoří dceřiná společnosti Concordia, Thun Studio, provoz Sítotisk a strojírenský závod. Zaměstnává kolem 1800 lidí. V roce 2007 snížil KP ztrátu z předchozího roku asi o 60 milionů korun na 82 milionů korun. Své výnosy zvýšil loni KP o 2,5 procenta na zhruba 948 milionů korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK