Směr akciových trhů po celém světě podle analytiků opět řídily zejména zprávy o americké finanční krizi. Řady zkrachovalých bank rozšířila největší americká spořitelna Washington Mutual. Pád této firmy je podle agentury Reuters zdaleka největším krachem v historii bankovního sektoru Spojených států. Bankovní aktiva Washington Mutual koupí banka JPMorgan Chase & Co. Z bankovní mapy USA také zmizely poslední velké investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley, ze kterých se staly bankovní holdingy.
Problémy ale přicházely i z jiných částí světa. "HSBC Holdings, evropská největší banka z hlediska tržní kapitalizace, ruší 1100 pracovních míst," poukázal analytik firmy Colosseum Petr Čermák. S nízkou důvěrou na trzích musela bojovat jedna z největších bank v Beneluxu Fortis.
Vláda Spojených států amerických předložila plán na řešení akutní krize finančních trhů. Jeho základem je odkup špatných aktiv finančního sektoru v objemu 700 miliard dolarů. Plán ale dosud nebyl schválen.
Akcie Erste Bank spadly o takřka osm procent na 958,8 koruny, akcie Komerční banky odepsaly 6,3 procenta na 3931 korun a akcie pojišťovny VIG sestoupily o 0,9 procenta na 848 korun. Akcie NWR oslabily jako jediné o více než desetinu, přesněji o 11 procent na 257,1 koruny.
Naproti tomu investoři nakupovali akcie developerů. Akcie ECM se zhodnotily o čtvrtinu na 320 korun a akcie Orco o 11,3 procenta na 475,5 koruny. Akcie chemického holdingu Unipetrol zpevnily o 15,4 procenta na 199,8 koruny.
Příští týden zřejmě znovu ovlivní hlavně události v USA. "Všichni na trhu upírají oči na Ameriku, kde se diskutuje záchranný plán. Jiná možnost, než ho přijmout, dle mého názoru neexistuje. Jinak budeme svědky absolutního výprodeje a doslova finanční apokalypsy," mínil analytik J&T Bank Michal Semotan.