Ekonomické údaje ukazují na to, že Evropská centrální banka počátkem příštího roku sníží úrokové sazby. "Náš základní scénář zahrnuje určité zpomalování růstu a ústup inflačních tlaků s postupným vznikem prostoru pro snižování úroků. Poslední události na finančních trzích platnost tohoto hodnocení ještě posílily," řekl Leipold podle agentury Reuters.
Dalším nepříznivým faktorem je pro evropskou ekonomiku silný kurz eura vůči dolaru. Oživení bude také zpomalovat ztuhlejší ekonomické prostředí ve srovnání s USA. "Evropa by neměla propadat sebeuspokojení a měla by se připravit na nejhorší scénář," řekl Leipold.
Německý ministr financí Peer Steinbrück ve čtvrtek prohlásil, že německé banky krizi zvládnou, protože je to primárně americký problém. Evropané také dávají najevo, že nebudou připravovat žádný plán, který by stabilizoval finanční sektor, podobný návrhu americké vlády. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy využil krize k ohlášení záměru větší intervence státu do chodu ekonomiky.
Ředitel odboru měnových a kapitálových trhů MMF Jaime Caruana na dnešní konferenci označil evropskou regulaci bankrotů bank za neadekvátní, zejména v případě bank s nadnárodní působností. "Pro případ insolvence bank máte vzorec, který není dost specifický a nebude dostatečný přo řešení přeshraničního problému," řekl Caruana.
Obavy investorů z krachů evropských bank se tento týden zvýšily kvůli potížím nizozemsko-belgické skupiny Fortis, jejíž akcie zažily šňůru prudkých poklesů. Banka ujišťovala, že žádnou krizí likvidity netrpí, slíbila však, že prodá další aktiva.