Hlavní tokijský index Nikkei 225 v závěru klesl o 1,3 procenta na 11.743,61 bodu, třebaže na počátku obchodování vzrostl o více než jedno procento. Index burzy v Hongkongu oslabil o více než než dvě procenta a podobným tempem slábly akcie v Austrálii nebo Jižní Koreji. Index MSCI, který sleduje akcie v Asii a Tichomoří mimo Japonsko, klesl o 1,4 procenta.
V Tokiu zpočátku rostly akcie bank, ty však později většinu přírůstků ztratily a některé se dostaly do ztrát. Prudce oslabovaly akcie velkých vývozců jako Toyota, u nichž převládly obavy z nepříznivého výhledu globální ekonomiky.
O víkendu se představitelé obou stran v Kongresu dohodli na zásadní podobě plánu podpory finančního systému, na který má být vynaloženo až 700 miliard dolarů (téměř 12 bilionů Kč). Dnes by se měla příslušná legislativa projednávat na půdě Sněmovny reprezentantů a v Senátu se o ní bude zřejmě jednat ve středu.
"Trhy nyní pravděpodobně přijmou vůči plánu opatrně pozitivní postoj, vzhledem k tomu, že jsou dobré vyhlídky na jeho schválení," uvedli analytici firmy Calyon,. Podle nich však zůstává řada otázek ohledně určování hodnoty problematických aktiv. "Averze investorů k riziku se příliš nezmírní, dokud nebude větší jasno o efektivitě plánu," dodali analytici.
Devizové trhy v Asii nejvíce ovlivňovaly těžké problémy belgicko-nizozemské banky Fortis, které musely přijít na pomoc vlády Beneluxu. Obavy z šíření úvěrové krize Evropou srazily kurz eura k dolar o více než jedno procento. Britská libra ztrácela kvůli zprávám o přípravách znárodnění krachující hypoteční banky Bradford & Bingley.
Kurz eura k dolaru ke konci tokijského obchodování klesl na 1,4460 USD z pátečního závěru 1,4611 USD. Doalr k jenu stoupl na 106,35 JPY z předchozích 106,02 JPY. Britská libra vůči dolaru klesla na 1,8250 USD z pátečních 1,84450 USD.