"Všechny zakázky jsme dokončili. Lidé jsou doma, dobírají dovolené," popsal Slabý. Výrobní budovy se nacházejí nedaleko městského centra. Jednou ze zvažovaných možností dalšího využití je jejich přeměna v obchodní centrum.
Textilní výroba měla v Pelhřimově 117 let dlouhou tradici. Alfatex Móda vznikl před 17 lety transformací státního podniku Modeta. Alfatex měl zákazníky hlavně ve Velké Británii, Itálii a Německu. Ukončení výroby vedení firmy zdůvodnilo posilováním české koruny. Výroba pleteného zboží se prý přestala vyplácet.
Na Pelhřimovsku hledalo koncem srpna práci asi 1300 lidí, což představovalo míru nezaměstnanosti 3,1 procenta. Tento okres dlouhodobě patří k regionům s nejnižší nezaměstnaností nejen na Vysočině, ale i v celé republice. Podle informací pelhřimovského úřadu práce si již nové místo našlo asi pět desítek lidí z Alfatexu. Kolik jich přijde na úřad práce, se ukáže až v prvních říjnových dnech.
Jitka Wastlová z úřadu podotkla, že v oboru budou šičky hledat práci těžko, jinak ale šanci mají. "Podniků, které se zabývají textilní výrobou, už zbývá jen minimum," vysvětlila. Volná místa ale stále nabízejí třeba strojírenské podniky v regionu. Práci by tam mohly najít i ženy, dodala Wastlová.
Nové místo už má i většina ze 150 zaměstnanců firmy Faurecia Lecotex, který nedávno uzavřel svoji pobočku na šití potahů do aut v Počátkách. Do závodu se sjížděly ženy z širšího regionu, práci našly například v masokombinátech. Na pelhřimovský úřad práce se z nich přihlásilo jen asi 15, několik dalších lidí se zaevidovalo mezi nezaměstnané na úřadech práce jinde.