Americké akcie dopoledne klesly

29.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 29. září (ČTK) - Americký akciový trh zahájil nový týden silným poklesem. Finanční trhy čekají na hlasování zákonodárců o plánu pomoci 700 miliard dolarů problémovým finančním společnostem; investoři zároveň posuzují plán pro banku Wachovia. Zatímco akcie klesaly, investoři kupovali jako jistotu vládní obligace.

Wall Street se obává, že vládní plán na odsátí zamořených aktiv z finančního sektoru nebude dostatečný na to, aby téměř ochromený finanční trh oživil. Index Dow Jones proto v poledne newyorského času (18:00 SELČ) klesl o 2,4 procenta na 10.880,2 bodu. Index Nasdaq Composite se propadl na 2089,7 bodu se ztrátou 4,3 procenta, vyplývá z údajů Yahoo! Finance na internetu.

Přední centrální banky dnes ohlásily nová opatření, která bankovnímu trhu zpřístupní miliardy dolarů na pomoc v boji s úvěrovou krizí. Podle agentury AP to ale na investory příliš nezapůsobilo.

Jejich pozornost se soustřeďuje na záchranný plán USA pro finanční sektor, na jehož podobě se již shodli hlavní představitelé Kongresu. Prezident George Bush dnes zdůraznil, že plán řeší základní příčiny finanční krize a pomůže stabilizovat celou ekonomiku.

Bush vyzval zákonodárce, aby nyní dojednanou kompromisní podobu programu schválili. Největší plán podpory pro finanční trhy od Velké hospodářské krize 30. let se bude projednávat na půdě Sněmovny reprezentantů dnes a v Senátu ve středu.

Investoři podle AP také přehodnocují převzetí Wachovie, kterou postihla globální úvěrová krize. Šestý největší bankovní ústav v USA získá Citigroup. Podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) nebude tato transakce klást žádné nároky na její fondy. Wachovia podle FDIC nezbankrotovala a všichni její vkladatelé budou odškodněni.

Akcie na světových burzách během dneška zažily největší denní propad za více než 20 let. Ukázal to index MSCI, který sleduje pohyb kurzů cenných papírů na největších akciových trzích v celém světě. Burzy v Evropě rovněž prudce klesly a jejich hlavní index je nejníže za téměř čtyři roky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK