...pro sužovaný finanční sektor, a umocnili tak obavy investorů o finanční systém a ekonomiku [ID:nSCH023387].
Futures na index Euro Stoxx50 <STXEc1>, německý DAX <FDXc1> a francouzský CAC 40 <FCEc1> v 8:55 ukazovaly na pokles trhu v rozmezí 2,7 až 2,9 procenta.
"Trhy, a zvláště úvěrové trhy, očekávaly silný signál od úřadů, a ten jsme nedostali," řekl Sebastien Barthelemi, analytik ze společnosti Louis Capital Markets.
"Dominový efekt bankovních bankrotů byl odstartován a nyní se šíří do Evropy, stačí se podívat na Fortis a Dexii. Dlouho jsme se obávali systémových rizik a teď se jen díváme, jak padá jedno domino za druhým. Je to děsivé."
"Existuje však určitá naděje, že uvidíme dohodu ve čtvrtek, protože to vypadá, že se záchranný plán zadrhl z politických důvodů," dodal Barthelemi.
Vládní návrh by byl umožnil americkému ministerstvu financí vykupovat od sužovaných bank špatné hypoteční dluhy, a měl tak nastartovat zamrzlý trh s úvěry. Jeho schválení bylo považováno za zásadní krok pro odvrácení ještě hlubšího propadu americké ekonomiky.
Americký index Dow Jones v pondělí odepsal 778 bodů, nejvíce v historii ukazatele, a v procentech si zapsal nejhlubší propad od krachu burzy z roku 1987. Také index širšího trhu S&P 500 zaznamenal nejhorší den za 21 let, když Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu zamítla záchranný plán v poměru 228:205.
Evropské burzy v pondělí uzavřely pádem o 5,2 procenta na více než tříapůlleté minimum s tím, jak se rozšířily důsledky kreditní krize a vedly ke znárodnění belgicko-nizozemské banky Fortis <FOR.BR> a britské Bradford & Bingley <BB.L>.
Index panevropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTEU3> od začátku roku ztratil 31 procent a jen za září 12 procent. Je tak na nejlepší cestě, aby si zapsal nejhorší měsíc od září 2002.
[PAŘÍŽ/Reuters/Finance.cz]