Sanofi oznámila svůj záměr navýšit původní nabídku minulé pondělí. Musela však počkat na souhlas ČNB. V nejbližší době se tak objeví nabídka na převzetí v tisku. Tím bude nabídka účinná.
Zvýšená nabídková cena představuje bonus 25,5 procenta k ceně, na níž akcie Zentivy ukončily obchodování letos 30. dubna. Zentiva tak byla oceněna na přibližně 1,8 miliardy eur (asi 43,2 miliardy korun).
Představenstvo Zentivy zamýšlenou zvýšenou nabídku doporučuje. Vedení Zentivy se v rámci dohody o zvýšené nabídce zavázalo, že francouzské firmě prodá svůj podíl akcií ve výši 5,7 procenta.
Kromě získání více než polovičního podílu je zvýšená nabídka podmíněna souhlasem orgánů ochrany hospodářské soutěže. Doposud ho Sanofi-Aventis získala povolení v Rusku a na Ukrajině.
Farmaceutická skupina Sanofi-Aventis je největším akcionářem Zentivy s téměř čtvrtinovým podílem. PPF spolu s partnerskou italskou pojišťovnou Generali kontroluje 19,2 procenta akcií firmy. Společnost Fervent Holdings ze skupiny J&T vlastní 7,6 procenta akcií Zentivy. Ještě před navýšením nabídky na převzetí se majiteli akcií nově stala společnost Belviport Trading, která v současné době drží 6,1 procenta. Management a zaměstnanci firmy mají šestiprocentní majetkový podíl. Zbývajících 36,3 procenta patří ostatním institucionálním a soukromým investorům.
Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.
Francouzská farmaceutická skupina Sanofi-Aventis vznikla v srpnu 2004, kdy společnost Sanofi-Synthélabo převzala svého největšího rivala Aventis. S tržním podílem přes pět procent je jednou z největších světových farmaceutických skupin a evropskou jedničkou. Firma se sídlem v Paříži zaměstnává zhruba 100.000 lidí ve stovce zemí.