...že Fed sníží do 29.října své sazby o 50 bazických bodů <FEDWATCH>.
"Když je finanční bouře takhle silná a investoři zachraňují, co se dá, mnozí čekají, že Fed sníží sazby, aby podpořil důvěru," uvedl Martin Batur z IG Markets.
Světové akcie měřené indexem MSCI <.MIWD00000PUS> v pondělí ztratily zhruba 1,7 bilionu dolarů.
Americký prezident George W. Bush by měl ve 14:45 SELČ vystoupit s prohlášením k záchrannému balíčku poté, co se v pondělí sešel s ekonomickými poradci včetně prezidenta Fedu Bena Bernankeho, aby zvážili další vládní kroky.
Vládní návrh měl umožnit americkému ministerstvu financí vykupovat od sužovaných bank špatné hypoteční dluhy a nastartovat zamrzlý trh s úvěry. Jeho schválení bylo považováno za zásadní krok pro odvrácení ještě hlubšího propadu americké ekonomiky.
Zastánci i odpůrci návrhu v Kongresu si stěžovali, že vláda plán prezentovala jako naléhavý požadavek, doprovázený varováním před potenciálním zhroucením ekonomiky.
A to všechno po letech nesmírně vysokých bonusů na Wall Street, nezodpovědného poskytování hypoték a nedbalé regulace trhu ze strany kabinetu.
Zatím poslední obětí finanční bouře se ve Spojených státech stala Wachovia, velké jméno na poli regionálního bankovnictví, jež souhlasila s prodejem většiny svých aktiv do rukou Citigroup <C.N> v rámci dohody, na níž se podíleli také státní regulátoři.
"Prostě to vypadá, že teď budou jen dva typy bank: ty které přežijí a získají podíl na trhu, a pak ty druhé, které budou pohlceny a čeká je eutanázie," řekl Matt McCormick, portfolio manažer a bankovní analytik u Bahl & Gaynor v Cincinnati.
Po přestávce na židovský svátek Nového roku ve středu pokračuje schůze Senátu a ve čtvrtek se vrací Sněmovna reprezentantů. Za nepřítomnosti zákonodárců se nemohou přijímat žádné zákony, ale jejich asistenti mohou pracovat na revizi záchranného plánu.
[HONGKONG/Reuters/Finance.cz]