...zákonodárci podnítilo nejprudší výprodeje akcií na Wall Street od roku 1987.
Americkou měnu podporuje také zoufalá snaha bank o navýšení dolarových fondů v situaci, kdy peněžní trhy zůstávají zamrzlé.
"Averze k riziku se zhoršuje a dolar pravděpodobně nalezne podporu, zvláště vůči euru a britské libře," řekl Ian Stannard, devizový stratég z BNP Paribas.
"Úvěrové trhy zřejmě ještě více zatuhnou, když ten záchranný balík neprošel. Dolévání likvidity centrálními bankami příliš nepomáhá."
Dolar v 11:25 posiloval o 1,0 procenta na 105,10 jenu <JPY=>, ačkoli se brzy ráno dotkl čtyřměsíčního dna poblíž 103,50. Euro klesalo o 0,3 procenta na 1,4370 dolaru <EUR=> poté, co si zapsalo denní minimum 1,4340.
"Financování má v této fázi extrémně vysokou cenu, zvláště v dolarech... a celosvětový boj o bezpečí, zvláště denominované v dolarech, stále dodává americké měně podporu navzdory důsledkům včerejšího vývoje," uvedli ve zprávě analytici UBS.
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu v pondělí nečekaně zamítla plán na vykupování nakažených aktiv od bank až za 700 miliard dolarů, jehož smyslem bylo oživit zatuhlé úvěrové trhy.
Rozhodnutí zákonodárců americkou měnu nejprve oslabilo, neboť zpražilo naděje na komplexní řešení kreditní krize.
Ztráty však utrpělo i euro a libra <GBP=> s tím, jak šířící se krizi podléhají také evropské banky. Investoři proto prchají k měnám považovaným za bezpečný přístav v bouři, jako je japonský jen nebo švýcarský frank <CHF=> <EURCHF=>.
Finanční krize se po Evropě šířila i v úterý, kdy Francie částečně znárodnila belgicko-francouzskou banku Dexia <DEXI.PA>.
Banky ve Spojených státech, Velké Británii, Belgii, Rusku i na Islandu zachraňují jejich vlády, zatímco centrální banky pumpují do globálního bankovního systému obří injekce hotovosti.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]