...rizika započítaného do cen a dodala by váhu těžební politice skupiny.
Největší potenciální dopad na ceny by přišel, kdyby se Rusko připojilo k rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit dodávky. Takový krok se ale při cenách ropy kolem 100 dolarů za barel jeví jako nepravděpodobný.
Ruský ministr energetiky Sergej Šmatko ale ve čtvrtek řekl, že Moskva chce ovlivňovat ceny zveřejňováním předpovědí objemu těžby a odklady rozvoje nalezišť. Jeho slova posílila vyhlídky na aktivní surovinovou politiku Ruska.
"Jistě to není něco, co by odběratelé chtěli slyšet od předního dodavatele," řekl Julian Lee, analytik londýnského institutu Centre for Global Energy Studies. "Vyvolá to obavy o budoucnost ruské produkce."
Šmatko řekl, že politika Moskvy nebude zahrnovat koordinaci se státy kartelu OPEC, a dodal, že ministerstvo svůj postup představí na schůzce tohoto sdružení 17.prosince v Alžíru.
Rusko s nulovými rezervními kapacitami a výhledem na stagnaci dodávek v příštích letech může pouze omezeně přispět k jakémukoli budoucímu rozhodnutí kartelu OPEC na zvýšení těžby.
VZTAHY MOSKVY A WASHINGTONU
Rusko se dlouhodobě zúčastňovalo schůzek sdružení jako pozorovatel, ale na zářijové zasedání vyslalo delegaci v čele s místopředsedou vlády Igorem Sečinem. Moskva plánuje vyslání obdobného týmu také na prosincové setkání.
Těsnější vazby mezi Ruskem a skupinou OPEC by mohly způsobit, že vztah Moskvy a Washingtonu bude více ovlivňovat pohyb cen ropy, uvedl David Kirsch, konzultant z PFC Energy.
"Vzhledem k ruským námluvám s kartelem OPEC si myslím, že napětí mezi Moskvou a Washingtonem v oblastech, jako je východní Evropa, by se mohlo v cenách ropy odrazit více, než dosud," řekl Kirsch.
Moskva se po americké kritice invaze do Gruzie zavázala k bližší spolupráci s nejhorlivějším protivníkem Spojených států v Latinské Americe, členem sdružení OPEC Venezuelou.
Rusko nabídlo Caracasu pomoc s rozvojem civilního jaderného programu a vyslalo do Venezuely misi strategických bombardérů, což představuje jejich nejvzdálenější nasazení od konce studené války. Obě země navíc chystají společné cvičení námořních sil.
Ruský plynárenský monopol Gazprom <GAZP.MM> dříve v září uzavřel dohodu o průzkumu a využití nalezišť plynu u venezuelského pobřeží.
Moskva se mimoto dohodla na spolupráci na energetických projektech s dalším členem kartelu OPEC, Íránem, a oslyšela tak výzvy Spojených států k bojkotu Teheránu.
[DUBAJ/Reuters/Finance.cz]