...let. Investoři sázeli na to, že Washington zapracuje na oprášení plánu pro stabilizaci finančního systému.
Přestože Sněmovna reprezentantů v pondělí odmítla přijmout navrhovaný záchranný plán za 700 miliard dolarů, investoři stále doufají, že by se politici ve Washingtonu ještě mohli dohodnout.
Překvapivé zamítnutí záchranného plánu vyděsilo trhy po celém světě a akcie v Asii v úterý následovaly pondělní propad trhu na Wall Street. Evropské burzy se však během dne stabilizovaly a čekaly na další zprávy o záchranném plánu.
Americký prezident George W. Bush řekl, že jej zamítnutí plánu na očištění účetních rozvah bank od špatných hypotečních dluhů zklamalo, ale že bude i nadále tomuto problému zpříma čelit.
V aktuálním projevu Bush uvedl, že legislativní proces ohledně záchranného plánu neskončil a že americká ekonomika je závislá na "rozhodné akci" vlády. V opačném případě mohou být ekonomické škody "bolestivé a trvalé", dodal prezident.
"Panuje přesvědčení, že někdy během tohoto týdne, ať už ve středu nebo ve čtvrtek, nám Sněmovna něco schválí," řekl Arthur Hogan, hlavní tržní analytik společnosti Jefferies & Co.
"Zároveň si trh začíná uvědomovat, že tenhle záchranný balíček, ať projde v jakékoli formě, nevyléčí všechno. Nevyléčí pomalejší ekonomiku ani nepřinutí banky, aby si mezi sebou půjčovaly. Napravíme jeden problém, ale zůstane nám pomalá ekonomika."
Futures na index S&P 500 <SPc1> ve 14:45 SELČ rostly o 24,8 bodu, futures na technologický Nasdaq 100 <NDc1> posilovaly o 24 bodů.
Index Dow Jones v pondělí odepsal 778 bodů, nejvíce ve své historii, a v procentech si zapsal nejhlubší propad od krachu burzy z roku 1987. Také klíčový index širšího trhu S&P 500 zaznamenal nejhorší den za 21 let [ID:nSCH023387].
[YORK/Reuters/Finance.cz]