Průzkum: Téměř 80 pct obchodníků zaměstnává cizince

30.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. září (ČTK) - Cizince zaměstnává téměř 80 procent českých obchodníků, nejčastěji v obchodních řetězcích pracují Slováci. Vyplývá to z ankety společnosti GE Money Multiservis, která v rámci soutěže Obchodník roku oslovila pět desítek největších maloobchodních společností. Obchodní řetězce v ČR zaměstnávají desítky tisíc lidí a chybí jim až tisíce pracovníků. Odborníci tvrdí, že Češi nemají o práci v obchodech zájem kvůli nízkým mzdám a vysokému pracovnímu nasazení, takže obchodníci musejí najímat zahraniční pracovníky.

"Vedle Slováků, kteří jsou jednoznačně nejpočetnější skupinou mezi zahraničními pracovníky v ČR, zaměstnávají čeští maloobchodníci často také Ukrajince a Poláky. Objevují se však pracovníci i z jiných zemí, například z Bulharska či Litvy," sdělila dnes ČTK mluvčí GE Money Multiservis Markéta Dvořáčková. Dodala, že poměrné zastoupení zahraničních zaměstnanců se v jednotlivých obchodních řetězcích liší a jen výjimečně přesahuje deset procent.

Zahraniční pracovníky zaměstnává například společnost Ahold, která v Česku provozuje zhruba tři stovky supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. "Máme zahraniční pokladní, skladníky, pekaře, ale také manažery," uvedl mluvčí Aholdu Libor Kytýr. Podobně se vyjádřili i ostatní oslovení obchodníci.

Čtvrtina obchodníků, kteří zaměstnávají cizince, v anketě uvedla, že to s sebou přináší i určité problémy. "Zmiňují jazykovou bariéru, která může zahraničním zaměstnancům bránit v začleňování se do pracovního kolektivu, a administrativní zátěž, která je se zaměstnáváním cizinců spjata," podotkla Dvořáčková.

Podle výsledků ankety mají zaměstnavatelé rozdílné požadavky na znalost češtiny. Někde je její perfektní ovládnutí podmínkou přijetí, jinde není vyžadováno. "Na prodejních pozicích je dobrá čeština nebo případně slovenština pochopitelně nutností. Na úrovni managementu komunikují cizinci většinou v angličtině," uvedla Jindra Válová ze společnosti Ikea, která v Česku provozuje obchodní domy s nábytkem.

Nedostatek kvalitních zaměstnanců může mít podle odborníků v následujících letech negativní dopad na tuzemský maloobchod. "Rostoucí ekonomika poskytne více pracovních příležitostí, což se v obchodě projeví nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Dokonce do té míry, že to může brzdit rozvoj celého oboru," řekl ČTK Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research. Skála upozornil, že příliv pracovní síly z východní Evropy může poptávku obchodníků pokrýt jen částečně.

Například obchodnímu řetězci Tesco, který v Česku zaměstnává zhruba 13.700 lidí, letos na jaře chybělo několik stovek zaměstnanců. Kvůli nedostatku odborníků na trhu práce společnost Tesco loni zahájila spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, aby získala mladé talentované pracovníky z řad studentů.

Průměrné mzdy v maloobchodních řetězcích jsou dlouhodobě ve srovnání s celostátním průměrem až o několik tisíc korun nižší.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK