Podle eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové bylo rozhodnutí extrémně rychlé. "Pomoc pro Bradford & Bingley jsme schválili za méně než 24 hodin od okamžiku, kdy jsme o ní byli informování," řekla. Podotkla, že v případě dalších podobných pomocí bude komise v zájmu ochrany finanční stability jednat stejně rychle.
Krize na finančních trzích si v uplynulých dnech vyžádala několik dalších státních zásahů na pomoc ohroženým bankám. Vlády Belgie, Lucemburska a Nizozemska tak částečně zestátní problémovou banku Fortis působící v zemích Beneluxu. Pomoci se od vlád Francie, Belgie a Lucemburska dočkala i belgická banka Dexia. Island zestátnil banku Glitnir. Irská vláda oznámila, že bude v příštích dvou letech garantovat veškeré bankovní vklady.
Británie problémovou hypoteční banku Bradford & Bingley znárodní a její část prodá španělské bance Santander. B&B je po Northern Rock druhým britským finančním ústavem, který letos kvůli problémům způsobeným finanční krizí přešel pod kontrolu státu.
Santander získá za 400 milionů liber (zhruba 12,4 miliardy Kč) vklady a síť poboček B&B. Vklady poté převede na britskou banku Abbey, kterou koupila v roce 2004. Zbývající majetek a závazky B&B o objemu 50 miliard liber (1,5 bilionu Kč), které zahrnují hypoteční a osobní úvěry, budovu sídla a některé zaměstnance a další závazky, budou převedeny na stát.
Bradford & Bingley se specializuje na poskytování hypotečních úvěrů na nákup nemovitostí, které pak majitel dál pronajímá. Akcie B&B se v pátek propadly na rekordní minimum 20 pencí za akcii. Tržní kapitalizace společnosti tak činila méně než 300 milionů liber.
Komise dnes také oznámila, že rozšířila vyšetřování restrukturalizačních plánů pro německou státní banku WestLB. Banka se stala jednou z největších německých obětí hypoteční krize ve Spojených státech. Problémy překonala jen díky tomu, že jí skupina německých bank v čele se zemskou bankou Severního Porýní-Vestfálska sestavila záchranný balík v hodnotě pěti miliard eur. Komise, která tento plán vyšetřuje, dnes nicméně uvedla, že věří ve shodu s německými úřady.
Podle Kroesové nejsou restrukturalizační plány tak akutní jako státní pomoc bankám, a jejich zkoumání si vyžaduje delší dobu. "Okamžitá pomoc v těchto případech není tak nutná, naopak je nutné najít správné řešení, které by obnovilo životaschopnost (ohrožených bank)," uvedla Kroesová. Zároveň je podle ní třeba detailně zkoumat, zda restrukturalizační plány neohrožují konkurenci na trhu.