Naopak necelá desetina oslovených byla přesvědčena, že v celkovém výsledku uskutečněné změny spíše škodí, což znamená pokles z předprázdninových 15 procent. Reformní změny rozhodně nepřinesly nic dobrého podle 29,12 procenta podnikatelů; v předchozím průzkumu tak odpovídala pětina respondentů.
"Podnikatele obecně nezatěžuje základní daňová kvóta, ale komplikovaná administrativa a byrokracie, které je svazují a které se Hospodářské komoře České republiky ve spolupráci s jednotlivými ministerstvy daří postupně snižovat," uvedl prezident komory Petr Kužel. Podnikatele prý také trápí velké množství legislativních změn a špatná vymahatelnost práva.
Zcela spokojeno s reformním úsilím domácího kabinetu bylo v nejnovějším průzkumu 1,65 procenta dotázaných, kteří uvedli, že změny podnikatelům výrazně pomáhají. Zbývajících 15,93 procenta konkrétní dopad změn nezaznamenalo.
V takzvané první fázi reformy veřejných financí vláda například zavedla jednotnou patnáctiprocentní daň z příjmu fyzických osob, která je ovšem počítána z tzv. superhrubé mzdy, tedy včetně pojistného placeného zaměstnancem i zaměstnavatelem. Vzrostla rovněž snížená sazba DPH z pěti na devět procent. Současná daňová opatření jsou ovšem zřejmě dočasná. Parlament nyní například projednává novelu zákona o dani z příjmu, která by měla snížit sociální pojištění pro zaměstnance o 1,5 procentního bodu a zachovat patnáctiprocentní daň z příjmu.
Hospodářská komora České republiky provedla anketu v letních měsících mezi svými členy. Na otázku, jak vnímají reformní změny, které provedla v podnikatelském prostředí současná vláda, odpovídalo 1182 respondentů.