ČS: Krize Česko přímo neohrožuje, zpomalení ekonomiky ale přijde

01.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. října (ČTK) - Světová finanční krize přímo Českou republiku neohrožuje, uvedli dnes analytici České spořitelny. Její důsledky ovšem českou ekonomiku zasáhnou nepřímo zpomalením ekonomiky. Dojde totiž k omezení vývozu zboží a služeb kvůli zpomalení až zastavení hospodářského růstu v USA a západní Evropě. V případě k recese v zemích eurozóny, která není vůbec vyloučená, hrozí Česku příští rok zpomalení růstu HDP až na tři procenta, uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka. Loni ekonomika rostla o rekordních 6,6 procenta.

Konzervativní odhad analytiků České spořitelny počítá letos s růstem ekonomiky o 4,3 procenta a v roce 2009 4,1 procenta. V následujících letech by mělo dojít k mírnému oživení a hrubý domácí produkt by mohl růst o více než 4,5 procenta ročně.

Růst české ekonomiky v příštím roce podle Lobotky potáhnou místo exportérů domácnosti. Ty totiž budou mít v peněženkách více peněz, díky nižší inflaci. "Mzdy porostou nominálně stejně jako letos, tedy o osm až 8,5 procenta. Díky nižší inflaci ovšem reálně mzdy porostou rychleji než letos," dodal hlavní ekonom spořitelny David Navrátil

Podle Lobotky je vývoj ekonomiky již letos mírně protiinflační a bude tomu tak i příští rok. Průměrná inflace za letošní rok by měla podle něj činit 2,8 procenta, ale příští rok pak již jen 2,8 procenta.

Ekonomika USA je podle Lobotky na základě dostupných ekonomických ukazatelů již zřejmě v recesi. Dokazují to jak údaje o HDP, tak i údaje o žádostech podpory v nezaměstnanosti. Celkově je podle něj situace v USA méně přehledná než před půl rokem. "Málokdo čekal takové vyostření situace," uvedl.

Krize rovněž podle něj přinese dramatické změny v americké finanční infrastruktuře. "Krize znamená zánik investičního bankovnictví. Čisté investiční banky (pozn.- banky, které nepřijímaly vklady od klientů a pouze obchodovaly s cennými papíry a poskytovaly poradenství) jako takové již v dohledné době existovat nebudou," uvedl.

Současná finanční krize, kterou zahájil v polovině září krach americké investiční banky Lehman Brothers, už vážně postihla prakticky všechny vyspělé ekonomiky. V posledních týdnech se do problémů dostaly i další americké i západoevropské banky. Někteří odborníci ovšem vyjadřují naději, že její dopady budou díky fungujícím trhům omezené. To nejhorší z finanční krize může stále teprve přijít a další velké finanční instituce mohou v příštích měsících čelit problémům, varoval ale nedávno šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Americká Sněmovna reprezentantů navíc v pondělí odmítla plán podpory finančního systému, na který mělo být vynaloženo až 700 miliard dolarů (téměř 12 bilionů Kč).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK