Proti materiálu, který komise zveřejnila počátkem června, se doporučení zásadně neliší. Nechybí v ní ani doporučení umožnit posuzování procesů produkce všech typů energií, což jako nepřímá podpora pokračování výstavby jaderné elektrárny Temelín vzbudilo v červnu diskusi ve vládě. Koaliční kabinet totiž ve vládním prohlášení slíbil, že nepodnikne žádné kroky k výstavbě nových jaderných zdrojů.
V závěru více než 270stránkové práce komise uvádí, že obnovitelné zdroje jsou nezpochybnitelnou součástí palivo-energetického mixu. Vládě komise doporučuje zvážit podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů, ale pravidelně ji přehodnocovat s důrazem na minimalizaci tržních deformací. Dále by kabinet měl podpořit výzkum a vývoj nových technologií v této oblasti a posílit informační kampaň.
Kabinet by měl využívat tranzitní energetickou síť k posílení pozic státu na energetickém trhu. "Vláda by měla aktivně spolupracovat s partnery z EU a NATO při budování dalších přepravních cest ropy a zemního plynu do ČR. V rámci EU by měla usilovat o prosazení realistické a skutečně efektivní výroby z obnovitelných zdrojů a pro zhodnocení systému obchodování s emisními povolenkami," uvádějí závěry práce.
Dlouhodobými trendy v energetické oblasti a ve výzkumu nových technologií by se měl zabývat stálý orgán. Komise doporučuje, aby vláda podpořila plánované vybudování Institutu aplikovaných věd, ve kterém by spojily síly ČVUT a Akademie věd ČR.
Dokument nyní posoudí oponentní rada, kterou v červnu jmenoval premiér Topolánek. Od posudku se očekává, že navrhne doporučení a doplní původní zprávu, která až poté půjde na jednání do vlády. "Teprve až se kabinet seznámí se všemi podklady, bude se zabývat vypracováním a přijetím nové energetické strategie," uvedl již dříve předseda vlády.
Do oponentního týmu premiér dosadil své poradce Pavla Stehlíka, Petra Kalaše, člena představenstva ČEPS Miroslava Vrbu, někdejšího člena představenstva RWE Transgas Milana Kajtmana a jaderného fyzika Františka Janoucha.