Evropská centrální banka (ECB) obdržela od 61 bank požadavek na téměř 71 miliard dolarů, ačkoliv nabízela jen 50 miliard USD. Naopak Bank of England nabízela deset miliard dolarů, ale obdržela požadavek pouze na 7,5 miliardy USD.
Šéf ECB Jean-Claude Trichet v úterý řekl, že banka bude nadále poskytovat provozní úvěry solventním finančním ústavům a starat se o to, aby fungovaly peněžní trhy. ECB to podle Tricheta bude dělat tak dlouho, dokud to bude nutné.
Na podpoře likvidity finančního systému se podílí i švýcarská centrální banka. Ta sdělila, že nabízí prostředky v potřebném objemu a flexibilně, podrobnosti ale neuvedla. Bank of England chce v pátek nabídnout dalších 30 miliard dolarů, a to v rámci sedmidenního tendru.
Centrální banky v celém světě nabízejí značné objemy peněz už od kolapsu banky Lehman Brothers, která vyhlásila bankrot před dvěma týdny. Finanční systém měl v důsledku úvěrové krize už předtím, vývoj kolem Lehmanu nicméně situaci ještě více zkomplikoval.
Analytici se domnívají, že centrální banky budou muset finanční systém podporovat dál. "Z hlediska likvidity je to teď choulostivá doba. Myslím si, že centrální banky budou do systému pumpovat peníze ještě aspoň tři až čtyři měsíce," řekl podle agentury Reuters ekonom finančního ústavu Bank of America Gilles Moec.
ECB rovněž uvedla, že dnes stáhla z peněžních trhů eurozóny jednodenní úvěry za více než 173 miliard eur. To je méně než plán, který počítal s částkou až 200 miliard eur. Podle ECB celkem 52 bank chtělo u ECB deponovat zdroje za fixní sazbu 4,25 procenta.