Pro novou verzi návrhu, kterou podpořili oba prezidentští kandidáti John McCain a Barack Obama, se vyslovilo 74 senátorů, proti jich bylo 25. Zatím však není zřejmé, jaké šance má balíček opatření v dolní komoře Kongresu, kde se o něm pravděpodobně bude hlasovat tento pátek.
Proti původnímu plánu předpokládá návrh schválený Senátem vyšší ochranu bankovních vkladů. Limit na částku garantovanou Federální společností pro pojištění vkladů (FDIC) se tak zvýší na 250.000 dolarů z dosavadních 100.000 dolarů.
Prezident George Bush přijetí záchranného plánu horní komorou Kongresu uvítal a vyjádřil naději, že upravený návrh získá podporu i ve Sněmovně reprezentantů.
"Zákon, který Senát schválil, je bezpodmínečně nutný pro finanční bezpečnost každého Američana," řekl Bush. "Americký národ a naše ekonomika vyžadují, aby Sněmovna schválila tento dobrý zákon ještě tento týden," doplnil.
Schválení záchranného plánu v dolní komoře Kongresu ale mohou zkomplikovat některé úpravy, které Senát v návrhu udělal. Lídři horní komory totiž k balíčku opatření připojili i prodloužení daňových úlev pro firmy, což může vyvolat odpor některých demokratů.
Na schvalování návrhu ve Sněmovně reprezentantů mohou mít podle televize CNN vliv i listopadové volby. Podle průzkumů s návrhem totiž nesouhlasí řada Američanů, kteří vládní plán vnímají jako nadměrné zatížení daňových poplatníků a záchranu nezodpovědných finančníků z Wall Street.
Záchranný plán počítá s tím, že vláda bude vykupovat od finančních institucí hypoteční úvěry, na ně navázané cenné papíry a další aktiva, která zatěžují jejich účetní bilance. Tato těžce prodejná aktiva nutí banky odepisovat stále vyšší ztráty a ochromují celý finanční sektor nedůvěrou. Se stabilizací finančního trhu a zejména s oživením amerického trhu bydlení by vláda prodávala vykoupená aktiva zpět na trhu a podle expertů by mohla ještě vydělat.