Finanční krize se už začíná projevovat na životě Američanů

02.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 2. října (zpravodaj ČTK) - Americká finanční krize se už začíná projevovat na každodenním životě občanů i firem. Více než polovina Američanů přiznává, že se jich situace po krachu velkých finančních institucí dotkla, přičemž každý pátý tvrdí, že vážně. Největší problémy mají se získáváním půjček za přijatelných podmínek. Nejvíce se s tím potýkají drobní podnikatelé a středně velké firmy.

"Společnosti nemají přístup ke krátkodobým úvěrům, aby financovaly své operace," uvedl v deníku USA Today předseda sdružení finančních odborníků Jim Katz. "Když nemůžete financovat své operace, musíte omezit spotřebu," dodal.

Řada odborníků i běžných lidí se obává, že se úvěrová krize projeví v propouštění. Snad nejvíce by se to mohlo projevit u obchodníků, kteří touto dobou využívají krátkodobé úvěry k nákupu zboží před vánoční sezonou.

Téměř polovina podnikatelů v průzkumu konzultační firmy BDO Seidman uvedla, že jejich obvyklí věřitelé zpřísnili úvěrové podmínky. Třetina bude muset nakoupit méně zásob a čtvrtina plánuje snižování stavu zaměstnanců.

Totéž platí i pro větší firmy v dalších odvětvích. Ze společností s ročními tržbami alespoň 500 milionů dolarů hlásí 40 procent přísnější úvěrové podmínky. Dvě třetiny z nich musely přikročit ke kompenzačním akcím, jako je snížení kapitálových výdajů a omezení náboru nových zaměstnanců.

Podobně postupují i velké korporace. "Jejich obavy ale pramení především z toho, že nejsou v pořádku dodavatelé a spotřebitelé," soudí John Castellani, předseda sdružení Business Roundtable, které reprezentuje velké americké společnosti. Dokonce i mamutí firmy jako je telekomunikační gigant AT&T shledávají, že přístup k penězům není takový, jaký byl ještě před třemi týdny, tedy než propukla krize na Wall Street.

Podle šéfa kalifornské firmy na svoz odpadků Waste Connections Ronalda Mittelstaedta cena úvěrů vzrostla více než trojnásobně. Pro získání peněz na příští akvizice proto firma raději prodala akcie, než aby si za těchto okolností půjčovala. Kongres by měl podle něho rychle schválit záchranný plán na odkoupení špatných bankovních aktiv, aby se obnovila důvěra na úvěrovém trhu. Domnívá se, že takový krok přiměje finanční ústavy k větší ochotě půjčovat peníze.

Některé společnosti už uvádějí potíže se získáním úvěrů jako součást příčin vážných problémů. Jednou z nich je zábavní park Hard Rock Park v Jižní Karolíně, který minulý týden musel vyhlásit bankrot a zažádat o ochranu před věřiteli. Další, jako například prodejce kosmetiky Sally Beauty Holdings nebo automobilka General Motors, ve snaze udržet si likviditu snížily limity pro vlastní poskytování úvěrů.

Nejzranitelnější jsou už oslabené podniky. Konzervárna New Era Canning, která ve vrcholné sezoně zaměstnává v Michiganu 250 lidí, ukončila produkci, protože se po problému se stažením části produkce z obchodů nedostala k financím. Podle finančního ředitele Ricka McLoutha našla firma perspektivní investory, kteří věřili v její byznys, ale nesehnali úvěr.

Manažeři s obavami hledí na jednání Kongresu, kde se schvalování v pondělí zadrhlo v dolní komoře. Poté, co zákon s několika úpravami schválil v noci na dnešek Senát, má o nové podobě návrhu hlasovat Sněmovna reprezentantů zřejmě v pátek.

Navzdory velkým ztrátám na burze, které následovaly po pondělním neúspěchu ve sněmovně, si ovšem jen každý pátý Američan myslí, že vládní návrh na odkoupení špatných bankovních aktiv státem je správný. Přesto ale téměř 60 procent dotázaných v průzkumu USA Today očekává, že Kongres do řešení situace zasáhne.

Mezi spotřebiteli se šíří negativní emoce. Více než polovina říká, že jsou rozhněvaní a čtyři z každých deseti vyjadřují strach z budoucnosti. V dlouhodobém výhledu se 69 procent Američanů obává, že utrpí finanční škody. Více než čtvrtina tvrdí, že budou velmi vážné.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK