...politiků)
NEW YORK/Americký Senát ve středu pozdě večer schválil plán v objemu 700 miliard dolarů, reagující na finanční krizi, jež otřásla světovými trhy a vyvolala varování před blížící se ekonomickou katastrofou.
Plán nyní čeká poslední překážka v podobě hlasování ve Sněmovně reprezentantů, jež v pondělí zacloumala globálními trhy, když odmítla původní verzi. Nové hlasování se čeká v pátek.
Prezident George W. Bush řekl poté, co horní komora Kongresu Spojených států návrh přijala 74 hlasy proti 25, že plán je "zásadní pro finanční bezpečnost každého Američana".
Ovšem krize postihující přední finanční instituce, kterou odstartovalo zhroucení amerického trhu s bydlením, se mezitím přelila přes Atlantik a zasáhla evropské banky, což probudilo hlasy volající po obdobné záchraně jako ve Spojených státech.
Data, jež ukázala propad tržeb automobilek ve Spojených státech, rozšířila důkazy, že se krize šíří do "reálné ekonomiky" a ohrožuje průmysl, menší podniky a pracovní místa.
Společnost Ford Motor vykázala skluz tržeb o 34 procent.
Záchranný plán, jenž představuje zhruba 2300 dolarů pro každého Američana, má za cíl oživení světových úvěrových trhů a mezibankovních půjček, jež zamrzly, zatímco se přeinvestované finanční instituce potácely pod tíhou nesplácených hypoték.
Návrh zahrnuje odkup "toxických" neboli špatných úvěrů.
Hráči na trhu ale varovali, že záchranný balík není všelék a zhoršování hospodářského výhledu přineslo výzvy adresované centrálním bankám, aby snížily úrokové sazby.
"I když to projde, pořád tu jsou obavy o globální ekonomický výhled, takže není pravděpodobné, že by se finanční trhy stabilizovaly," řekl Masamiči Adači z JPMorgan v Tokiu.
"Jsme v úplně jiném světě. Všechno, co teď americké úřady dělají, je zaměřeno na odvrácení globálního pádu."
Asijské trhy ve čtvrtek kvůli strachu z recese klesly, zatímco akcie v Evropě stoupaly. Rostly také dluhopisy a dolar umazával počáteční zisky.
PRŮCHOD SNĚMOVNOU PRAVDĚPODOBNĚJŠÍ
Přední členové Sněmovny reprezentantů vyjadřovali opatrný optimismus, že by návrh mohl být schválen.
Čelní senátoři doufají, že vylepšení plánu o snížení daní a rozšířenou státní ochranu pro bankovní vklady může proměnit odpůrce návrhu v jeho zastánce. V pondělí sněmovna zamítla předchozí verzi 228 hlasy proti 205.
"Stále je to nejisté. Myslím, že je teď pravděpodobnější, že to projde," řekl předseda sněmovního finančního výboru Barney Frank ve vysílání televizní stanice CNN.
"Hlavní změna se odehrála v reálné situaci. Myslím, že se nelze vysmívat předpovědím věštícím zkázu, když nic neuděláme," dodal demokratický zástupce státu Massachusetts.
Mnohým Američanům se nelíbí myšlenka, že se Wall Street má "vykupovat" na úkor daňových poplatníků. Tento názor dali jasně najevo v emailech a telefonátech zákonodárcům, jež před volbamí tíží zejména členy sněmovny.
Ve volbách 4.listopadu je v sázce všech 435 křesel ve sněmovně oproti pouhým 35 místům neboli třetině Senátu.
Ministr financí Henry Paulson, jehož třístránkový návrh se ve sněmovně rozrostl na stovky stran, vyzval zákonodárce k neprodlené ratifikaci dokumentu.
Pokud se tak stane, poslední na řadě bude podpis prezidenta.
(Autoři: Tony Munroe a Ralph Boulton; Přeložil: Robert Müller)
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]