V roce 2006 činil deficit veřejných financí podle údajů ČSÚ 2,67 procenta. Státní rozpočet na příští rok navržený ministerstvem financí s deficitem 38,1 miliardy korun má zajistit dosažení deficitu veřejných financí na úrovni 1,6 procenta HDP. V roce 2011 by podle výdajových rámců mohl deficit klesnout až na 1,2 procenta. Strategickým cílem MF je mít vyrovnané veřejné rozpočty do roku 2014.
Oproti jarní zprávě ČSÚ zpřesnil údaje v závislosti na podrobnějších dodatečně získaných informacích o transakcích institucí zahrnovaných do vládního sektoru, zejména pak o daňových příjmech a o výdajích na tvorbu nefinančních aktiv. Deficit veřejných financí tak loni klesl na 34,9 miliardy korun z předloňských téměř 86 miliard korun.
Veřejný dluh v poměru k HDP loni činil 28,91 procenta, v roce 2006 pak 29,59 procenta HDP. ČR tak i v tomto případě plní maastrichtská kritéria potřebná pro přijetí eura, protože hranice je stanovena na 60 procent HDP. Oproti jarní zprávě ovšem ČSÚ odhad dluhu zvýšil o 1,3 miliardy korun na 1020,7 miliardy.
Ve vládním deficitu a dluhu se odráží hospodaření všech vládních institucí. Patří mezi ně organizační složky státu, územní samosprávné celky, některé příspěvkové organizace, státní a jiné mimorozpočtové fondy (například Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond a Vinařský fond), Správa železniční dopravní cesty, transformační instituce jako Česká konsolidační agentura, PPP Centrum, veřejné vysoké školy a zdravotní pojišťovny, Asociace zdravotních pojišťoven a Centrum mimostátních úhrad.