V evropském systému se obchoduje s emisními povolenkami EUA, v systému spravovaném OSN a založeném na kjótském protokolu s kredity CER. Evropské povolenky na vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší nyní dostávají státy, které je zdarma rozdělují mezi podniky. Povolenky CER mohou podniky nebo státy získat za investice do technologií, které sníží emise skleníkových plynů. V evropském systému je možné částečně uplatňovat kredity CER místo evropských povolenek.
Cenový rozdíl povolenek je nyní asi 3,5 eura (zhruba 87 Kč). Protože se po spojení systémů očekává jeho zmenšení, vyplatí se podle serveru podnikům ještě do pátku odprodat evropské povolenky a nakoupit kredity CER. Při uplatnění kreditů CER místo evropských povolenek tak na každém získají až 3,5 eura.
V Kjótském protokolu se skoro čtyřicítka rozvinutých zemí zavázala, že v letech 2008 až 2012 sníží celkovou produkci skleníkových plynů o 5,2 procenta ve srovnání s rokem 1990. USA a Čína, dva největší producenti skleníkových plynů, se ale limitům daným kjótským protokolem odmítají podřídit.
Jedna evropská povolenka představuje tunu CO2, kterou mohou podniky vypustit. Přebytek zdarma přidělených povolenek mohou nyní firmy prodat, nebo si na trhu naopak mohou chybějící povolenky dokoupit. Současný systém by měl ale skončit v roce 2012, Evropská komise navrhuje přidělování povolenek postupně od roku 2013 zpoplatnit.