...ekonomiku zasáhly zejména akcie technologických firem, automobilek a exportérů.
Akcie Toyota Motor <7203.T> se potopily na tříleté dno, zatímco Nissan Motor <7201.T> klesla na nejnižší úroveň za téměř sedm let poté, co přední japonští výrobci automobilů vykázali za září celkový propad prodeje ve Spojených státech o 26 procent.
"Americké ukazatele začínají být docela špatné a navíc se zrychluje tempo jejich zhoršování," řekl Hiroaki Osakabe, fond manažer ze společnosti Chibagin Asset Management.
"Japonská ekonomika na tom není dobře, Amerika na tom není dobře, Evropa na tom není dobře. Další na řadě mohou být rozvíjející se ekonomiky - a to jen prohloubí obavy o ekonomiku závislou na vývozu, jako je Japonsko."
Hlavní index Nikkei <.N225> uzavřel propadem na 10.938,14 bodu, nejnižší úroveň od května 2005. Za celý týden ztratil 8 procent, což je nejhorší výkon od loňského srpna.
Širší index Topix <.TOPX> klesl o 2,7 procenta na 1047,97 bodu, nejnižší závěr od února 2004.
Americký index Dow Jones <.DJI> ve čtvrtek klesl o více než 3 procenta a S&P 500 <.SPX> a Nasdaq <.IXIC> spadly dokonce přes 4 procenta v obavách, že by ekonomika Spojených států mohla sklouznout do recese a ještě více ukrojit ze zisků firem.
Neutěšený obrázek ze zámoří dokreslovaly údaje, že počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti minulý týden stoupl na sedmileté maximum [ID:nMUL242638] i zpráva o prudkém srpnovém poklesu podnikových objednávek [ID:nSCH350739].
Investoři navíc s napětím sledují, jaký osud čeká americký plán záchrany finančního sektoru za 700 miliard dolarů, jejž ve středu po předchozím zamítnutí Sněmovnou reprezentantů schválil v pozměněné podobě Senát. Opakované hlasování dolní komory amerického Kongresu se očekává v pátek.
Podle hráčů na trhu však ani případné schválení amerického záchranného plánu obavy o ekonomiku nezažehná.
[TOKIO/Reuters/Finance.cz]