Podle Ekonoma stranu zelených nepotěší ani doporučení, aby další nárůst spotřeby elektřiny a náhradu postupně odstavovaných uhelných elektráren pokryla výstavba nových jaderných zdrojů. K roku 2030 by pak podíl jádra na celkové výrobě elektrické energie mohl dosáhnout až 77 procent - jako tomu je dnes ve Francii. V Česku to zatím je pouze 35 procent.
Od sázky na jádro si komise slibuje stabilizaci nákladů na výrobu elektřiny na nejnižší možné úrovni. Rovněž nezávislost domácí elektroenergetiky na růstu cen fosilních paliv a emisních povolenek skleníkových plynů. Zlepšit by se mělo i životní prostředí. K tomu je ale nutné zahájit stavbu nových reaktorů co nejdříve, do doby než bude hrozit nedostatek dodavatelských kapacit. Jinak se může zpozdit výstavba až o deset let. Současně komise vyzvala k podpoře českého průmyslu a inženýrských kapacit na výstavbě jaderných elektráren doma i v zahraničí.
Prvním krokem by se měla stát plánovaná výstavba nových bloků elektrárenskou společností ČEZ v Temelíně. K tomu je nutné odbourat politické vlivy na investiční politiku této polostátní firmy.
Po roce 2040 už komise počítá s budováním supermoderních rychlých reaktorů, s nimiž se zatím jen experimentuje. Ty by zpracovávaly i vyhořelé jaderné palivo, jehož zásoby v té době budou v Česku stačit na stovky let. Pak je možné začít používat jadernou energii k výrobě vodíku a to buď k přímému využití nebo k přípravě syntetických paliv pro dopravu.
Zprávu Pačesovy komise nyní čeká oponentura. Později by se měla stát podkladem pro aktualizaci energetické koncepce státu. Tu během prosince musí ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) předložit Poslanecké sněmovně, napsal server Ekonom.cz.
Oponentní rada pracuje od konce července na první fázi oponentury, tedy posouzení toho, jaké studie použila energetická komise pro analýzy a jaké hlavní závěry z nich učinila pro formování své zprávy. "Oponentní rada by měla být s prací hotova za tři až čtyři týdny po předání kompletní závěrečné zprávy," řekl ČTK už dříve zástupce oponentní rady Milan Kajtman.