"Myslím, že v této situaci není možné požádat stát, aby obnovil prohranou důvěru tím, že zavede rozsáhlý plán oddlužení a k jeho financování použije peněz daňových poplatníků," řekl Glos. "Velmi dobře placení šéfové bank, kteří politikům nabízejí otřepané ekonomické rady, teď musejí ukázat, že ty peníze berou právem," dodal ministr.
"Teď je to na bankách, aby společně a mezi sebou přijaly opatření, která jsou v jejich silách a která zajistí návrat důvěry," řekl Glos v rozhovoru, který vyjde v neděli.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy svolal summit zástupců čtyř největších zemí Evropské unie, tedy Německa, Británie, Francie a Itálie. Na schůzce jsou i představitelé Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB), včetně prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta. Schůzka se zabývá právě otázkou, jak má EU reagovat na nynější finanční krizi ve světě.
Trichet a předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker se minulý týden postavili na stranu Německa a odmítli myšlenku, že je nutné v Evropě vytvořit záchranný fond pro banky. Euroskupinu tvoří ministři financí zemí eurozóny a Juncker je na schůzce v Paříži také.
Několik zdrojů blízkých evropským vládám v minulých dnech uvedlo, že Francie navrhuje vytvořit v Evropské unii záchranný fond, v němž by bylo asi 300 miliard eur (asi 7,4 bilionu Kč). Oficiální místa v Paříži nicméně všechny takové informace tvrdě popírají a tvrdí, že žádný takový návrh ani neexistuje.
Německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden řekla, že Německo nemůže a nevydá bianko šek pro všechny banky. Ministerstvo financí pak dalo jasně najevo, že s myšlenkou záchranného fondu rozhodne nesouhlasí.